Bublající jáma na zahradě. Majitelku domu na Novém Zélandu překvapila bahenní sopka

V seizmicky aktivní oblasti Rotorua Lakes na Novém Zélandu se objevila bahenní sopka přímo ve městě. Vznikla na zahradě jednoho domu. Majitelku pozemku překvapilo chvění půdy, které považovala za zemětřesení. Za domem pak našla jezírko s gejzíry horkého bahna.

Video Rotorua (Nový Zéland) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle serveru The Guardian majitelku Susan Gedyeovou probudily ve středu po druhé hodině ranní otřesy, na zahradě svého domu spatřila kouř podobný požáru. Jednalo se však o vyvěrající horninu. 

Přijdou USA kvůli stoupající hladině oceánů o své pobřeží? Ochrana bude stát stovky miliard dolarů

Číst článek

Radnice nechala prostor kolem bublající jámy provizorně ohradit výstražnou páskou, aby se zvědavci a lovci suvenýrů nepřibližovali k bahennímu vulkánu. Nyní čekají, až sopka skrz trhlinu pozvolna vytlačí uvolněné části zemské kůry.

Starostka města Rotorua Steve Chadwicková upozornila občany a návštěvníky turisticky atraktivní oblasti, aby nechodili blíž k nově vzniklé bahenní sopce. Půda kolem jezírka s vroucí kalnou vodou může sice vypadat bezpečně, ale lidé mají věřit geologům, že povrch může být velmi nestabilní. 

Varovala také rodiče, aby nenechávali děti bez dozoru. Rotorua leží na severním ostrově Nového Zélandu asi 450 kilometrů severně od hlavního města Wellingtonu. Kvůli geotermálním jevům v okolí několika jezer je to místo hojně navštěvované turisty.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme