Návrat ptáků kivi. Novozélandský Wellington mají osídlit po 100 letech

V novozélandském Wellingtonu by už brzy mohli ptáci kivi hnízdit za budovou parlamentu, a to díky ambicióznímu plánu ochránců přírody, kteří chtějí během následujícího desetiletí tento kultovní národní symbol znovu nechat osídlit hlavní město. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wellington na Novém Zélandu. | Foto: reginasphotos | Zdroj: Pixabay

Na Novém Zélandu v současnosti žije asi 68 000 ptáků kivi, ale jejich počet klesá průměrně o dvě procenta ročně. Ještě před sto lety jich byly miliony, ale útoky psů, koček, kusu liščích, lasicí hranostaj a krys vedly k obrovskému poklesu populace těchto pradávných, nelétavých nočních ptáků.

‚Děsivý zázrak.‘Rybář zachránil topící se batole z oceánu na Novém Zélandu

Číst článek

Ve Wellingtonu kiviové nežijí už více než století. Po rozsáhlém lovu predátorů, který je součástí plánu Nového Zélandu do roku 2050 zbavit zemi některých druhů nepůvodních predátorů, jsou však ochránci přírody přesvědčeni, že dozrála situace pro návrat kiviho do Wellingtonu.

Probuzení kiviem

Jedním z důvodů je i skutečnost, že přestože jde o národní symbol země, jen málo Novozélanďanů tohoto plachého opeřence někdy vidělo ve volné přírodě.

„Moc by se mi líbilo, kdyby mě ráno budil pronikavý hlas kiviů,“ řekl starosta Wellingtonu Justin Lester, který je důrazným zastáncem kontroly predátorů ve městě.

V rámci programu, který je koordinován s konsorciem skupin na ochranu přírody, bude na ploše 20.000 hektarů veřejné i soukromé půdy kolem Wellingtonu během následujících tří let prováděn intenzivní lov predátorů. Po něm znovu začne osidlování této oblasti ptáky kivi.

Nizozemci bojují se záplavou zelených papoušků. 'Jsou sice hezcí, ale nadělají mnoho škod,' říkají

Číst článek

Pokud bude návrat kiviů do okolních oblastí úspěšný, pak se tento opeřenec připojí k dalším původním druhům, kterým se v hlavním městě daří - za městským pivovarem údajně hnízdí papoušci kaka, v městských parcích byli k vidění ostříži novozélandští a předměstské zahrady znovu osídlil novozélandský holub kereru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme