Organizace na ochranu přírody WWF čelí obvinění, že najímala brutální strážce. Situaci prý prošetří

Světový fond na ochranu přírody (WWF) čelí obvinění, že po dlouhá léta spolupracoval se strážci přírody, kteří lidi podezřelé z pytláctví mučili a někdy i zabíjeli. Informoval o tom internetový portál Buzzfeed. Podle agentury DPA zástupce jedné z největších ekologických organizací na světě tato zjištění šokovala a nařídili nezávislé vyšetřování případu.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slon sumaterský v Indonésii. Archivní snímek z roku 2008. (Ilustrační snímek) | Foto: Beawiharta | Zdroj: Reuters

„Oblíbená dobročinná organizace s roztomilou pandou v logu v národních parcích v Asii a Africe financuje polovojenské síly, o kterých panuje podezření, že mají na svědomí bití, mučení, sexuální zneužívání a zabíjení značného počtu lidí,“ tvrdí Buzzfeed.

Uvádí třeba případ muže z Nepálu, kterého bezlítostní ochranáři přírody umučili k smrti. Prý ho bili a lili mu slanou vodu do nosu a úst. Byl podezřelý z toho, že svému synovi pomohl skrýt nosorožčí roh za svým domem. Do vězení ho zavřeli i přesto, že žádný roh nenašli.

WWF se údajně zasadila o to, aby případ byl smeten pod stůl. Jeden ze strážců, který byl původně obviněn ze smrti zmíněného muže, začal pro organizaci pracovat.

V roce 2017 ochranáři v rezervaci v Kamerunu, kterou WWF financuje, mučili 11letého chlapce před očima jeho rodičů. Obec, z níž rodina pocházela, si kvůli tomu přímo u ekologické organizace stěžovala, nikdo se jim prý ale neozval.

„Jakákoliv obvinění bereme velmi vážně,“ uvedl Světový fond na ochranu přírody s tím, že organizace má přísná pravidla jak pro sebe, tak pro své partnery ohledně ochrany obyvatelstva v místech, kde působí. „Lidská práva patří ke klíčovým oblastem naší mise,“ uvedl WWF.

Světový fond na ochranu přírody byl založen v roce 1961 v Curychu, šlo o pokus o nápravu svévolných zásahů člověka do přírody, které přivedly některé druhy zvířat a přírodních oblastí na pokraj vyhynutí. Své oficiální sídlo má dodneška v Glandu ležícím na břehu Ženevského jezera. V současnosti organizace působí ve více než stovce zemí světa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme