Čína vyřadila pandu velkou ze svého seznamu ohrožených druhů, ve volné přírodě jich žije přes 1800

Čína vyřadila ze svého seznamu ohrožených druhů pandu velkou. Učinila tak poté, co počet v přírodě volně žijících jedinců přesáhl 1800. Mezinárodní svaz ochrany přírody pandy velké přestal klasifikovat jako ohrožený druh již v roce 2016, čínské úřady tehdy rozhodnutí zpochybnily a prohlásily, že by to mohlo lidi uvést v omyl, že se snahou o ochranu pand můžou zvolnit.

Čína Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panda velká | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Cchuej Šu-chung z čínského ministerstva ekologie a životního prostředí tvrdí, že vyřazení ikonického zvířete z registru ohrožených druhů „odráží zlepšené životní podmínky a snahu Číny o zachování jejich přirozeného prostředí“.

Měřil přes 210 centimetrů a vážil přes tunu. V USA uhynul největší kůň na světě Big Jake

Číst článek

Peking nicméně varuje, že ačkoliv už pandy nejsou na seznamu ohrožených zvířat, „stále jsou však považovány za vysoce zranitelné“.

Podle čínských expertů, na něž se britská BBC odvolává, je záchrana donedávna ohroženého druhu výsledkem dlouhodobého ochranářského úsilí Číny, které zahrnuje rozšiřování jeho přirozeného prostředí v podobě bambusových lesů. Ty tvoří 99 procent jídelníčku pandy.

Panda velká je považována za čínský národní poklad. Mimo zemi ji lze vidět jen v zoologických zahradách, a to pouze za podmínky, že ji čínský prezident do zahraničí zapůjčí. Černobíle zbarvený druh medvěda je tak komunistickým režimem využíván i jako diplomatický nástroj.

voj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme