Ornitologický unikát na Uherskohradišťsku. Objevil se tam vzácný orel královský

Nedaleko Uherského Hradiště ornitologové zaznamenali výskyt vzácných orlů královských. Obvyklejší je v Česku orel mořský. I jeho výskyt na Uherskohradišťsku zaznamenali.

Uherské Hradiště Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orel královský (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

„Orel královský je opravdu unikát, loni v České republice hnízdilo asi osm párů,“ vysvětluje ornitolog Květoslav Fryšták ze Starého Města.

Dechberoucí krása motýlích křídel. Nahlédněte do skleníku Fata Morgana v pražské Troji

Číst článek

David Horal z České společnosti ornitologické říká, že orel královský je jeden z nejvzácnější dravců. Podle něj je problém ve vysoké úmrtnosti mláďat, která hynou v drátech elektrického vedení. Mláďata se také často otráví.

Orel královský obývá podle informací zoologické zahrady v Liberci otevřené krajiny s osamocenými stromy od střední Evropy po Mongolsko.

V říjnu migruje za teplem, na jaře - v březnu - se vrací. Jeho populace se v Evropě odhaduje na 2200 párů, z čehož naprostá většina žije ve východní části bývalého Sovětského svazu. V Evropě čítá populace kolem 350 párů, z toho zhruba 70 na Slovensku a v Maďarsku.

Orel mořský je jedním z nejimpozantnějších zvířat ptačího světa. Rozpětí jeho křídel je podle webových stránek národního parku České Švýcarsko téměř dva a půl metu a samice je vždy, tak jako u jiných dravých ptáků, výrazně větší než samec. Na rozdíl od jiných druhů orlů je spíše obyvatelem nížin.

Michal Sladký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme