Ornitologický unikát na Uherskohradišťsku. Objevil se tam vzácný orel královský

Nedaleko Uherského Hradiště ornitologové zaznamenali výskyt vzácných orlů královských. Obvyklejší je v Česku orel mořský. I jeho výskyt na Uherskohradišťsku zaznamenali.

Uherské Hradiště Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orel královský (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

„Orel královský je opravdu unikát, loni v České republice hnízdilo asi osm párů,“ vysvětluje ornitolog Květoslav Fryšták ze Starého Města.

Dechberoucí krása motýlích křídel. Nahlédněte do skleníku Fata Morgana v pražské Troji

Číst článek

David Horal z České společnosti ornitologické říká, že orel královský je jeden z nejvzácnější dravců. Podle něj je problém ve vysoké úmrtnosti mláďat, která hynou v drátech elektrického vedení. Mláďata se také často otráví.

Orel královský obývá podle informací zoologické zahrady v Liberci otevřené krajiny s osamocenými stromy od střední Evropy po Mongolsko.

V říjnu migruje za teplem, na jaře - v březnu - se vrací. Jeho populace se v Evropě odhaduje na 2200 párů, z čehož naprostá většina žije ve východní části bývalého Sovětského svazu. V Evropě čítá populace kolem 350 párů, z toho zhruba 70 na Slovensku a v Maďarsku.

Orel mořský je jedním z nejimpozantnějších zvířat ptačího světa. Rozpětí jeho křídel je podle webových stránek národního parku České Švýcarsko téměř dva a půl metu a samice je vždy, tak jako u jiných dravých ptáků, výrazně větší než samec. Na rozdíl od jiných druhů orlů je spíše obyvatelem nížin.

Michal Sladký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme