‚Uhynuli v nervové křeči.‘ Ochránci zvířat našli na Klatovsku čtyři otrávené orly mořské

Ornitologové na Klatovsku našli v neděli čtyři mrtvé orly mořské. Vzácné dravce zřejmě někdo otrávil. Zvířata ležela uprostřed pastviny pro skot nedaleko Velkého Boru. Na svých webových stránkách to uvedl Dobrovolný ekologický spolek (DES OP). Případem se již zabývá policie.

Velký Bor (Klatovsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Klatovsku uhynuli čtyři orlové mořští (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ptáky objevili záchranáři nedaleko hnojiště. Podle Karla Makoně z plzeňské záchranné stanice živočichů se na něj běžně vyváží i zbytky z jatek. „Vývrhy, kůže, peří, běháky od drůbeže a jiné organické zbytky však tentokrát někdo polil jedem, karbofuranem,“ objasnil Makoň příčinu úhynu.

„Ptáci, kteří zároveň v přírodě fungují i jako zdravotní policie a likvidují hlavně mršiny, se sem pak naučili na zbytky chodit, a právě to se jim stalo osudným. Z hromady jedovatých zbytků si každý něco odnesl a obzvláště trýznivá smrt je zkroutila hned po několika prvních soustech,“ vysvětlil na webu Dobrovolného ekologického spolku.

Sedlákovi Pitkovi někdo brutálně zabil kobylu. Vypsal odměnu na pachatele čtvrt milionu korun

Číst článek

„Pro nás jeden z nejdrastičtějších konců těchto ptáků. Čtyři majestátní králové nebes s rozpětím křídel přes dva metry uhynuli v nervové křeči se zatnutými pařáty, sedící na patách s poloroztaženými křídly a skloněnou hlavou,“ dodal Makoň.

Případem se začali zabývat policisté. Podle pitvy uhynulých zvířat rozhodnou, jakým způsobem budou při šetření události dál postupovat. Podle Makoně se ale téměř jistě jedná o úmyslný trestný čin. „Navíc v této oblasti se bohužel ani zdaleka nejedná o ojedinělý případ, podobné kauzy tu mají svou tradici,“ připomněl s tím, že jde pravděpodobně o nelegální používání jedovatých látek, týrání zvířat a pytláctví.

Záchranáři proto uvažují o vypsání finanční odměny za pomoc s řešením případu. Zatím je ale podle Makoně nutné počkat na výsledky policejní analýzy. „Pokud by však už dnes měl někdo k těmto případům konkrétní poznatky, budeme rádi, když nám pomůžete tento masakr vzácných dravců objasnit,“ podotknul.

Zvířata uhynula po otravě jedem. | Zdroj: Dobrovolný ekologický spolek

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme