Mládě mořského orla uvízlo ve skruži, odřelo si o beton křídla.Teď ho léčí v záchranné stanici v Třeboni

V záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Třeboni pečují mořského orla. Pracovníci ho vyprostili z betonové skruže, do stanice se dostal na přelomu září a října. O dravce se tam starají jednou až dvakrát do roka, ne všichni se ale vrátí zpátky do přírody.

Třeboň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf záchranné stanice v Třeboni Jan Nový a mládě orla mořského

Šéf záchranné stanice v Třeboni Jan Nový a mládě orla mořského | Foto: Jitka Cibulová Vokatá | Zdroj: Český rozhlas

O mládě orla mořského pečují šéf stanice Jan Nový a ošetřovatelka Klára Černá. „Dáváme mu antibiotika. Teď vydezinfikujeme rány a otevřená rána se potírá kyselinou hyaluronovou, aby se podpořilo hojení,“ popisuje Jan Nový.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ošetřování orla mořského v záchranné stanici v Třeboni sledovala Jitka Cibulová Vokatá

Pták má zničené drápy a poměrně vážně poraněné klouby na křídlech. „Když se pokoušel vyletět ze skruže, tak si křídla neustále odíral o beton. Poranění jsou docela vážná, protože na jednom křídle má prasklou chrupavku. Dvakrát denně mu rány čistíme a ošetřujeme je,“ říká Jan Nový.

Orel už se zotavuje. „Odhadujeme, že v té skruži byl velice dlouho, protože při nálezu byl nesmírně zesláblý a pohublý. Teď už se nám začíná trošku spravovat,“ dodává šéf záchranné stanice.

Sražený vlk dostal jméno Bubla a rychle se zotavuje. Staví se na zadní nohy a stěhuje vybavení výběhu

Číst článek

Podle ošetřovatelky Kláry Černé je tento dravec docela vzorným pacientem. „Jedná se o letošní mládě podle kroužku, takže je ještě takový mírnější, než kdyby to byl dospělý jedinec,“ vysvětluje.

Na Třeboňsku žijí desítky mořských orlů. Někteří z nich se dostávají i do záchranné stanice pro volně žijící živočichy. „Měli jsme tady mláďata, s nimiž spadlo hnízdo, měli jsme tady otráveného orla, orla se zlomeninami, orla s vykloubeným křídlem. Ty příčiny jsou různé,“ vyjmenovává Jan Nový.

Ne každý orel mořský se vrátí zpátky do přírody. Jestli bez péče lidí přežije toto mládě, ještě není jasné. Musí se mu zhojit poškozené drápy, které potřebuje pro přežití ve volné přírodě.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme