Ornitolog našel na poli mrtvého orla mořského a další dravce. Zvířata podle něj někdo otrávil

Amatérský ornitolog našel u Bzence na Hodonínsku mrtvého orla mořského, zřejmě ho někdo otrávil. Případ policie prověřuje, řekla ve čtvrtek mluvčí policie Lenka Drahokoupilová. Usmrcených dravců bylo na místě zřejmě více, v lokalitě v minulém týdnu našli i pošlé luňáky červené.

Bzenec (Hodonínsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

orel mořský | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Ve středu jsme přijali oznámení o nálezu mrtvého dravce orla mořského. Tento případ jsme zadokumentovali a zabýváme se jím, abychom zjistili, co bylo příčinou úmrtí," řekla Drahokoupilová.

Chovatele poštovních holubů trápí rostoucí populace dravců. Musí před nimi bránit své šampiony

Číst článek

Mrtvého orla našel Martin Hrouzek. Na svém profilu na sociální síti uvedl, že samec ležel uprostřed pole. Jeho kamarád pak našel mrtvé mládě v hnízdě. Opodál ležela podle něj i mrtvá samice. Hrouzek uvedl, že „neznámý travič tak vyzmizel celou orlí rodinu”.

Podle ornitologů ptáky pravděpodobně někdo otrávil, a to pesticidem karbofuranem. O několik dní dříve v lokalitě našli i dva mrtvé luňáky červené. Místo poté prohledávala i psovodka speciálně cvičeným psem, který umí vyhledat otrávené návnady i pošlá zvířata. Žádné další ale tehdy nenašla.

Do lokality zřejmě zamířila i ve čtvrtek. Gašpar Čamlík z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické řekl, že bližší informace k nalezeným uhynulým dravcům poskytne v odpoledních hodinách.

Karbofuran je pesticid, jehož používání je v zemědělství v České republice zakázáno. Působí jako nervový jed. Způsobí ochrnutí dýchacího svalstva a zvířata se udusí. Karbofuranem otrávená návnada je nebezpečná nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i pro člověka. Pokládání otrávených návnad může být považováno za několik trestných činů, trestným činem je i usmrcení chráněného druhu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme