Volavka, ibis a lyskonoh. Ornitologové na střední Moravě pozorovali trojici výjimečných druhů ptáků

Ornitologové pozorovali v uplynulých dnech na střední Moravě trojici výjimečných druhů ptáků. Objevila se tam volavka vlasatá, lyskonoh ploskozobý a ibis hnědý, sdělil v úterý místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Výskyt vzácných opeřenců podle odborníků souvisí s vrcholícím jarním tahem ptactva na konci dubna a začátku května.

Kroměříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ibis hnědý

Třetí ptačí raritou na střední Moravě je ibis hnědý | Foto: Jarmila Kačírková

Volavka vlasatá se zdržovala od 29. dubna na Zámeckém rybníku v Chropyni na Kroměřížsku.

„Jde o drobnou volavku, která žije v mokřadech jižní Evropy a k nám se výjimečně zatoulává. Je béžově hnědá a má bílá křídla, která vyniknou v letu. Zobák má modrý s černou špičkou. Naposledy byla pozorována 5. května a nyní se může vyskytovat i na jiném rybníku v okolí,“ uvedl Šafránek.

Volavka vlasatá | Foto: Jiří Šafránek, Moravský ornitologický spolek

Dalším výjimečným druhem je lyskonoh ploskozobý, který hnízdí v Arktidě a zimuje v Atlantiku u jižní a západní Afriky. V těchto dnech se však vyskytuje v novém biocentru u Senice na Hané na Olomoucku.

„Ve střední Evropě se objevuje velmi vzácně a málokdy se zdrží více dní na jednom místě. Lidí se nebojí a často k nim připlave i na pár metrů. Patří mezi bahňáky, ale na rozdíl od většiny z nich neloví červy v bahně, ale hmyz na hladině,“ uvedl ornitolog.

Lyskonoh ploskozobý | Foto: Jarmila Kačírková

Třetí ptačí raritou na střední Moravě je podle ornitologů ibis hnědý, který pochází z jižní Evropy.

„Je tmavě hnědý se zeleným leskem na křídlech. Má dlouhý zahnutý zobák, pomocí kterého loví drobné mokřadní živočichy. U nás se vyskytuje velmi vzácně a nyní jej můžete vidět na Záhlinických rybnících,“ doplnil Šafránek. Soustava rybníků se nachází u Záhlinic, místní části Hulína na Kroměřížsku.

Ibis hnědý | Foto: Adolf Goebel

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme