V ostravské zoo se narodilo další mládě ohroženého lemura mongoze. 'Je to velká naděje pro zachování druhu'

Ostravská zoologická zahrada odchovává mládě vzácného lemura mongoze. Letos je to zatím jediné narozené mládě tohoto kriticky ohroženého madagaskarského primáta v evropských zoo. I loni se jediné mládě lemura mongoze narodilo v Ostravě.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostravská zoo odchovává další mládě ohroženého lemura mongoze | Zdroj: ČTK

„Obě mláďata jsou tak velikou nadějí pro posílení populace v Evropě, která čítá sotva 50 jedinců, a pro zachování tohoto lemura pro příští generace,“ uvedla mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Mládě přivedla na svět čtrnáctiletá samice, jde o jejího čtvrtého potomka. Předtím porodila v letech 2011 a 2012 samce, loni pak samici, která tak nyní pozorováním matky s mládětem získává cenné zkušenosti pro budoucnost.

Biologové varují před mikroplasty. Miniaturní odpad může ohrozit největší živočichy v oceánu

Číst článek

„Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi vzácný a v přírodě kriticky ohrožený druh, je nanejvýš žádoucí, aby mládě bylo odchováno přirozeně svými rodiči. Ještě nevíme, jakého pohlaví mládě je, a nebudeme to vědět minimálně prvního půl roku. Obě pohlaví se totiž rodí zbarvená jako samice, teprve v šesti až osmi měsících se maska změní podle pohlaví. Velmi bychom si přáli, aby i toto mládě byla samička, protože těch je v evropské populaci velký nedostatek,“ popsala vrchní chovatelka primátů Jana Kanichová.

Rodinu vzácných lemurů mohou návštěvníci ostravské zoo pozorovat na ostrovní expozici pod výběhem žiraf a dalších afrických kopytníků v blízkosti expozice Mokřady.

V přírodě zvířat ubývá hlavně kvůli ničení životního prostředí a lovu. Lemur patří mezi kriticky ohrožené druhy, což je poslední stupeň před kategorií vyhubených zvířat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme