Ostravská zoo má nového samce nandua pampového. Odchovává tam deset mláďat

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, popsala mluvčí zoo Šárka Nováková.

Video Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Samec starostlivě pečuje o deset potomků. Jejich matky se do odchovu nijak nezapojují, dokonce jsou od samce s mláďaty oddělené. Samec se páří s více samicemi, které pak snášejí vejce do jednoho hnízda,“ uvedla mluvčí.

V ostravské zoo se podařilo rozmnožit vzácné želvy Hamiltonovy

Číst článek

Samec snůšku inkubuje 35 až 40 dní a následně o mláďata až do jejich půlroku také pečuje.

„Ostravský samec zasedl na 18 vajec, která mu během jednoho týdne nasnášelo pět samic. Z vajec se vylíhlo deset mláďat, jedno se nevyklubalo a zbytek byl neoplozený,“ doplnila mluvčí. Samce s mláďaty mohou návštěvníci pozorovat naproti výběhů lvů.

Nandu pampový je nelétavý pták obývající jihoamerické pampy. Dokáže běhat rychlostí až 60 kilometrů za hodinu. Křídla, která nemá uzpůsobená k letu, používá při běhu k udržování rovnováhy, nebo když chce prudce změnit směr nebo zastavit.

Mladí nanduové zůstávají ve skupinách až do své pohlavní dospělosti, tedy do věku dvou až tří let. V Červeném seznamu je řazen v kategorii blízko ohrožení. V jeho domovině je ohrožen zejména kvůli lovu. Pro zemědělství jsou také využívány travnaté plochy, které obývá.

Nandu pampový s mláďaty | Foto: Monika Vlčková | Zdroj: Zoo Ostrava

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme