Indonésie nakonec Komodo neuzavře. Turisté ale za vstup na ostrov varanů zaplatí násobně víc

Indonéské úřady rozhodly, že od příštího roku turistům nezakážou vstup na ostrov Komodo, známý také jako domov varanů komodských. Místo toho zavedou členství, které bude turisty stát až tisíc dolarů, tedy v přepočtu přes 23 000 korun. Ohroženým ještěrům tak úřady chtějí dát příležitost k tomu, aby se více množili.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za vstup na ostrov Komodo zaplatí turisté až 1000 dolarů. | Foto: ElvisCZ | Zdroj: Pixabay License

Úřady původně zvažovaly, že ostrov od ledna 2020 na rok zcela uzavřou - rozhodnutí zveřejnily v červenci. Přes 100 000 turistů ročně totiž podle místní vlády rušilo varany při páření a líhnutí.

Indonéská policie zadržela gang obchodující s varany. Největší měl přes tři metry

Číst článek

Turisté v současnosti při návštěvě ostrova zaplatí jednorázově deset dolarů, tedy asi 235 korun. Nový systém s mnohonásobně vyšším poplatkem jim zaručí přístup po celý rok.

„Lidé se budou muset stát členy a zaplatit 1000 dolarů, což jim zaručí vstup na jeden rok. Podle mě je to levné,“ vyjádřil se k rozhodnutí místní guvernér Viktor Bungtilu Laiskodat.

Komodo, který je součástí národního parku pojmenovaného po tomto ostrově, loni navštívilo 176 000 turistů. O deset let dříve, tedy v roce 2008, jich bylo asi 44 000.

Patří k němu ještě dva velké ostrovy Padar a Rinca a řada menších ostrůvků. Původně plánovaná uzavírka se týkala jen ostrova Komodo, ostatní části parku by byly pro návštěvníky dál přístupné. Úřady počítaly i s přemístěním 2000 místních obyvatel, kteří nakonec budou moci zůstat.

Server The Guardian uvádí, že podle odhadů žije ve volné přírodě asi 5700 varanů komodských. Tito nejmohutnější pozemští plazi dosahují délky až 2,5 metru a hmotnosti až 90 kilogramů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme