Letošní listopad byl nejteplejším měsícem v historii. Do dějin se zapíše i celý letošní rok

Letošní listopad byl celosvětově zatím nejteplejším v zaznamenané historii. Informovala o tom v pondělí evropská klimatická služba Copernicus, která teplotu monitoruje od roku 1979. V Evropě se teploty v průměru v posledním podzimním měsíci sice nevyrovnaly rekordu z roku 2015, starý kontinent však zaznamenal celkově nejteplejší podzim.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rok 2020 byl mimořádně teplý. | Zdroj: Profimedia

Česká republika je v boji s klimatickými změnami pátá nejhorší v EU

V boji proti klimatickým změnám patří Česko k nejhorším zemím v Evropské unii. Vyplývá to z indexu, který v pondělí zveřejnilo sdružení Climate Action Network (CAN). Nejlépe si vede ve srovnání 27 unijních zemí Švédsko, nejhůře je na tom Slovinsko. Česko je na 23. místě před Polskem či Maďarskem.

Pokud se srovná pouze 27 členských zemí Evropské unie, ocitne se Česko na 23. příčce. „Aktuální index ukazuje, že EU stojí na křižovatce,“ uvedl jeden z autorů žebříčku Jan Burck. 

Globální teploty byly za minulý měsíc o 0,8 stupně Celsia vyšší, než je průměr z let 1981 až 2010. Odchylka byla největší na severu Evropy, na Sibiři a nad Severním ledovým oceánem.

Vyšší teploty částečně zaznamenaly i Spojené státy, Jižní Amerika, jih Afriky, východní Antarktida i Tibetská náhorní plošina a téměř celá Austrálie. V Evropě teploty na podzim přesáhly průměr z let 1981 až 2010 o 1,9 stupně Celsia.

Podle klimatické služby je téměř jisté, že kalendářní rok 2020 bude dosud tím nejteplejším. Předchozí rekord globálně patří roku 2016. Vysoké teploty naměřené v Arktidě a na severu Sibiře navíc vedly k tomu, že se ledová pokrývka severních moří téměř rekordně ztenčila.

„Tento trend je velmi znepokojivý a dokazuje, nakolik je důležité regiony jako je Arktida bedlivě sledovat. Ohřívá se rychleji, než zbytek světa,“ uvedl ředitel služby Carlo Buontempo. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme