Množství oxidu uhličitého v ovzduší loni překonalo další rekord. Na vině jsou doprava a průmysl

Koncentrace skleníkových plynů v atmosféře loni opět vzrostla. Oznámila to ve čtvrtek Světová meteorologická organizace, která je agenturou OSN. U oxidu uhličitého, tedy CO2, pak vědci opět zaznamenali rekordní hodnotu. Podle generálního tajemníka organizace Petteriho Taalase byla takto vysoká koncentrace naposledy před nejméně třemi miliony let.

Tento článek je více než rok starý.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog (ilustrační foto)

Koncentrace oxidu uhličitého byla loni o 46 procent vyšší oproti preindustriální éře. Ilustrační foto. | Foto: Foto-RaBe | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Zástupkyně generálního tajemníka Světové meteorologické organizace Elena Manaenkova vysvětlila, že koncentrace oxidu uhličitého byla loni o 46 procent vyšší oproti preindustriální éře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Množství oxidu uhličitého v ovzduší překonalo další rekord, varuje světová meteorologická organizace. Téma pro Marii Štenglovou

Metan vykazuje o 57 procent vyšší koncentraci a množství kyslíku vzrostlo o 22 procent. Je to stávající trend, který se podle těch aktuálních čísel nedaří ani zpomalovat, natož zvrátit.

Jak říká klimatolog Aleš Farda z Ústavu akademie věd, je to hlavně ekonomickým rozvojem zemí, především těch z třetího světa.

„Z těchto koncentrací CO2 je čím dál znatelnější stopa třeba Číny, která je největším producentem uhlí. Ale zároveň velmi rychle roste i podíl Indie, která se nedávno elektrifikovala. A to za cenu toho, že se tam nedávno rozvinula těžba uhlí,“ přiblížil pro Radiožurnál.

Zvyšování koncentrace oxidu uhličitého má na svědomí především doprava a průmyslová výroba. Významným producentem dalšího skleníkového plynu, metanu je ale i zemědělství.

Oxid uhličitý v číslech

Koncentrace jednoho ze skleníkových plynů, oxidu uhličitého (CO2) dosáhla 405.5 ppm (částic na milion). V roce 2016 to bylo 403,3 ppm, v roce 2015 400 ppm. Podle Světové meteorologické organizace to přitom nevypadá, že by se měl stoupající trend v dohledné době změnit.

Zvyšování koncentrace plynů způsobuje známé jevy jako ohřívání zemského povrchu a vod. Kvůli tomu se mění fyzikální procesy, hlavně tedy cirkulace vzduchu v atmosféře.

„Počasí se pro nás stává méně vypočitatelné. Objevuje se více extrémů,“ doplňuje klimatolog Farda. Zároveň dodává, že pokud bude člověk k množení skleníkových plynů stále přispívat, situace se stane postupně neúnosnou.

„Bez snížení emisí CO2 a dalších skleníkových plynů bude mít změna klimatu na Zemi ničivé a nezvratné následky," varoval také generální tajemník Světové meteorologické organizace Petteri Taalas.

Podle něj byla takto vysoká koncentrace CO2 v ovzduší naposledy před nejméně třemi miliony let. „Šanci něco s tím udělat jsme téměř promeškali," dodal.

Marie Jakšičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme