Pandemie koronaviru ovlivnila i sčítání jelení zvěře v národním parku České Švýcarsko

V národním parku České Švýcarsko sčítají jelení zvěř. Revírníci vyjedou do terénu a pomocí silných lamp nebo dalekohledů s nočním viděním spočítají, kolik se na loukách pase zvířat. Jde o důležitý údaj. Přemnožená vysoká je totiž schopná zlikvidovat mladé stromky, píše Český rozhlas Sever.

České Švýcarsko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jelen v přírodě (ilustrační foto)

Znát počty jelení zvěře je důležité, přemnožená vysoká je totiž schopná likvidovat mladé stromky. | Foto: Aleš Spurný | Zdroj: Český rozhlas

Sčítací týmy letos mohly bez problémů vyrazit za zvěří do přírody, kvůli pandemii koronaviru se totiž v oblasti nepohybují turisté, kteří zvěř plaší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na noční sčítání jelení zvěře do okolí Vysoké Lípy na Děčínsku se vypravila reportérka Daniela Pilařová

„Ten silný turistický ruch tady začíná zpravidla týden před Velikonocemi. Proto jsme museli každý rok ty termíny sčítání posouvat podle toho, kdy jsou svátky. Díky koronaviru letos nemusíme nic posouvat – budou tři sčítací dny. Máme pět sčítacích okrsků, sčítací období je mezi 22.00 a 1.00,“ doplnil ředitel péče o ekosystémy národního parku Robert Mareš.

„Všechno, co uvidíme, zapíšeme a sečteme. Směrodatné jsou pro nás především početní stavy jelení zvěře. Předpokládáme, že té zvěře by mohlo být zhruba kolem 200 kusů. Stávalo se nám, že jsme nasčítali i 300 kusů – potom byly ty škody na lesních podrostech značné,“ vysvětluje Mareš.

Kromě sčítacích akcí napoví pracovníkům národního parku o životě a pohybu jelení zvěře také data z vysílaček, které má několik kusů kolem krku.

Daniela Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme