Archeologové našli nejstarší perlu světa. Dokázala, že před osmi tisíci lety se u Abú Zabí obchodovalo

Při průzkumech na ostrově Maravá nedaleko Abú Zabí, hlavního města Spojených arabských emirátů, byla objevena 8000 stará perla, což z ní činí nejstarší na světě. Informoval o tom v pondělí zpravodajský web BBC s tím, že na místě byly zároveň objeveny pozůstatky prvních budov v regionu. Perla bude koncem měsíce vystavena v pobočce galerie Louvre v Abú Zabí.

Abú Zabí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

null

null

„Objev nejstarší perly na světě v Abú Zabí je důkazem, kolik toho z naší nedávné ekonomické a kulturní historie má hluboké, až do prehistorie sahající, kořeny,“ uvedl pro BBC Muhammad Chalífa Mubárak, který stojí v čele úřadu pro kulturu a turismus v Abú Zabí.

Už před 3000 lety děti pily mléko z lahviček. ‚Vedlo to k nárůstu populace,‘ říká archeoložka

Číst článek

Archeologové s pomocí radiokarbonové metody datování odhadli, že perla pochází z let 5800 až 5600 před naším letopočtem. Perly se tehdy pravděpodobně nosily jako šperky.

V Mezopotámii, která se rozprostírala na území dnešního Iráku, se směňovaly za keramické předměty a další zboží, uvedli experti ze SAE. Nález tedy podle místních úřadů dokazuje, že se s perlami v oblasti obchodovalo už za neolitu, tedy v mladší době kamenné.

Vykopávky na ostrově Maravá se soustředily zejména kolem kamenných zřícenin, objeveny na místě byly také korálky z mušlí či pazourkové hroty šípů.

Perlu si lidé budou moci prohlédnout na výstavě s názvem „10 000 let luxusu“, která bude zahájena 30. října v muzeu Louvre Abú Zabí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme