Věda pro děti: Co se vám váš mazlíček snaží říct a platí, že pes, který štěká, nekouše?

Jak podle štěkotu poznat myšlenky čtyřnohých chlupáčů? Štěkot může mít mnoho podob, důvodů a významů. Pes ale svého pána pozoruje a snaží se s ním i manipulovat, a to nejen štěkáním. Platí tedy, že pes, který štěká, nekouše?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poznáte, co se váš pes snaží říct?

Poznáte, co se váš pes snaží říct? | Zdroj: Shutterstock

Tamuto přísloví rozhodně nevěřte. Není to totiž pravda. Nejspíše to vzniklo na základě informace, že pes nejčastěji štěká, aby zastrašil někoho, koho se sám bojí. Když je pes ve stresu, může udělat něco nečekaného. Nezaútočí třeba napřímo, ale až když se člověk otočí a začne být nepozorný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Psí slovník: Co se váš miláček snaží říct a platí, že pes, který štěká, nekouše?

Jestli se pes chystá zaútočit, se bezpečněji pozná z toho, jak se tváří a chová. V tom se musí člověk vyznat. Jde o postoj těla, postavení uší, hlavy, ocasu, taky cení zuby a ježí se mu srst.

Štěkot může mít mnoho podob, důvodů a významů.

Lovečtí psi dokonce různým hafáním hlásí rozličné druhy zvířat v lese, ukázaly výzkumy. Majitel tak pozná, jako zvěř pes zrovna sleduje. Nejvíce odlišný byl štěkot na prase divoké, který byl hrubý, hluboký a intenzivní.

Pro psy bylo právě prase divoké nejnebezpečnější zvíře, ze všech ve výzkumu testovaných – další byly liška, zajíc a kur. Když pes uvidí zajíce, spíš jen tak „blafe“.

Věda pro děti: Kočky mňoukají, jen aby zmanipulovaly lidi. Jak se dorozumívají mezi sebou?

Číst článek

Dlouhý neměnný štěkot často naznačuje nepohodu, zklamání nebo nudu. Náhlé a hlasité vyštěknutí může upozorňovat na nebezpečí. Rychlý a důrazný štěkot většinou znamená, že pes hlídá a odstrašuje vetřelce. Vysoké a hysterické štěkání pak zase napovídá, že má strach.

Pes svého pána pozoruje a snaží se s ním i manipulovat. A to nejen pomocí štěkotu. Člověk ho proto musí vytrénovat a ukázat mu svou přirozenou autoritu. Pokud psovi z manipulace nebude pramenit žádná výhoda, prostě s ní přestane.

Pokud ovšem na jeho štěkot bude majitel reagovat, naučí se, že to funguj. Žádný stoprocentně přesný psí slovník, ale zatím samozřejmě neexistuje.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Audio je nahoře v článku.

Eva Sinkovičová, kpe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme