Meteorologové vydali výstrahu před bouřkami. V Česku hrozí také přívalové deště s kroupami

Na většině území České republiky v pátek hrozí bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, kroupy a nárazový vítr o rychlosti až 70 km/hod. Očekává se vzestup hladin menších toků. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha před bouřkami platí od pátečních 11.00 do noci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počasí, déšť, ilustrační foto

Na většině území ČR hrozí bouřky s přívalovým deštěm a kroupami | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Během pátku bude přes české území od západu přecházet studená fronta. Silné bouřky se mohou vyskytovat v pásu, který zahrnuje západní část jižních, středních a severních Čech. Napršet může kolem 30 mm, mohou padat kroupy a nárazy větru mohou dosáhnout rychlosti až 70 km/hod.

Bouřky v Česku rozvodnily některé toky. Ktiš na Prachaticku odřízla voda od okolí

Číst článek

Velmi silné bouřky pak hrozí v části země, která zahrnuje území od východní poloviny středních a jižních Čech, Prahy a Libereckého kraje až po východní okraj republiky.

„V těchto bouřkách čekáme přívalové srážky kolem 50 mm, kroupy od dvou do pěti cm a nárazy větru kolem 70 km/h,“ uvedli meteorologové.

Silné bouřky zasáhly Česko už v minulých dnech. Kvůli nasycení území po předchozích srážkách očekávají meteorologové rychlé vzestupy hladin hlavně menších vodních toků, které mohou dosáhnout povodňových stupňů.

Srážky, kdy naprší přes 100 milimetrů, jsou v Česku výjimkou. Například v Praze podle ČHMÚ spadla v noci z 24. na 25. června pětina celoročního úhrnu srážek.

„S klimatickými změnami bude déšť patrně méně častý, ale intenzivnější. Mírný, dlouhý déšť, který pomáhá účinněji bojovat se suchem, bude zřejmě vzácnější než dřív,“ uvedl na twitteru ČHMÚ.

Upřesňující #vystraha na (VELMI) VYSOKÉ TEPLOTY, NEBEZPEČÍ POŽÁRŮ A (VELMI) SILNÉ BOUŘKY.
Objevit se mohou přívalové srážky kolem 50 mm, kroupy do 5 cm a nárazy větru i kolem 70 km/h. Předpokládáme rychlé vzestupy hladin zejména menších vodních toků. Více: chmi.cz/files/portal/d…

11:32 – 01. 07. 2022

6 40

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme