Letošní rok byl nejdeštivější za posledních deset let. Problémy se suchem se přesto zhoršují

V letošním roce spadlo nejvíce srážek za posledních deset let, zbytek prosince už na tom nic nezmění, sdělil v sobotu meteorolog Martin Štros ze serveru meteocentrum.cz. Od začátku roku do konce listopadu podle něj v Česku spadlo 735 milimetrů srážek, přičemž normál pro celý rok činí 686. Ten byl překonán v průběhu října. Extrémně srážkově nadprůměrné měsíce byly letos zejména únor, červen a říjen. Velice suché naopak leden, duben a listopad.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deštivé počasí

Letošní rok byl nejdeštivější v poslední dekádě. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Vyšší úhrn srážek jsme naměřili naposledy v roce 2010, kdy šlo o 867 milimetrů. Tato hodnota překonána letos určitě nebude, chybějících 132 mm za prosinec v žádném případě nespadne, i s ohledem na výhled na další dva týdny,“ uvedl Štros.

Vánoce a Nový rok budou nejspíš na blátě. Teploty na přelomu prosince a ledna mají kolísat kolem nuly

Číst článek

V posledních letech byly srážky v Česku převážně podprůměrné, suchý byl zejména rok 2018, kdy spadlo za celý rok 522 milimetrů. V Česku se tehdy v kombinaci s vysokými teplotami rozhostilo velké sucho, které pokračovalo i v roce 2019 a následně se podle meteorologa projevilo i letos na jaře, především v dubnu. Dlouhodobý nedostatek srážek způsobil velký pokles podzemních vod a objevovala se varování, že mohou přijít problémy s nedostatkem vody.

Situaci ale podle Štrose zachránily následné vydatné deště, nejdůležitější byly srážky v červnu. K zažehnání sucha přispěly i teploty, které byly v létě mírnější než v předchozích letech, dodal.

Problém se suchem

Z dlouhodobého pohledu podle něj srážek v Česku nijak neubývá, minulé suché roky představují spíše náhodu. Problém se suchem se však přesto zvětšuje. „Je způsoben vyššími teplotami, které vedou k tomu, že se více vody vypaří a vegetace je také žíznivější než dříve. Dalším faktorem, který se děje v důsledku vyšších teplot, je postupný úbytek sněhu, kdy zimní srážky většinou rychle odtečou a nezůstávají ve formě sněhu déle v krajině,“ uzavřel meteorolog.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme