Bilancování letního počasí: teplejší než minulý rok, srážkově nad dlouhodobým normálem

Letošní léto bylo mírně teplejší než loňské. Červen byl třetí nejteplejší od začátku počítání měsíčních průměrů v roce 1961, červenec se teplotně od dlouhodobých hodnot příliš nelišil a srpen bude podle předběžného vyhodnocení chladnější, než je normál z let 1981 až 2010. Srážkově byl červen a červenec nad dlouhodobým normálem, informace k srpnu klimatologové oznámí v dalším týdnu. Data zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zatím nejteplejší léto Česko zažilo v roce 2019, kdy průměrná teplota na území České republiky byla 19,5 stupně Celsia. Loňský průměr činil 17,6 stupně. Maximální teplotu letošního léta 36,5 stupně Celsia naměřili 8. července ve Strážnici na Hodonínsku. Absolutním rekordem v Česku tak zůstává 40,4 stupně, což teploměr ukázal 20. srpna 2012 v Dobřichovicích u Prahy.

Vodní záchranáři na Slapech uzavřeli sezonu. Řešili více incidentů než během loňského léta

Číst článek

Letošní červnová průměrná měsíční teplota 18,8 stupně Celsia byla o tři stupně vyšší než dlouhodobý normál. Stejnou průměrnou teplotu 18,8 stupně meteorologové zaznamenali v červenci a byla jeden stupeň nad normálem z let 1981 až 2010.

„Průměrná teplota vzduchu na území ČR pro období 1. až 30. srpna 2021 je 16,1 stupně Celsia. Srpen tak bude mít průměrnou měsíční teplotu pod hodnotou normálu,“ uvedl ČHMÚ.

31 tropických dnů

Tropických dnů, kdy se maximální teplota dostane alespoň na jedné měřicí stanici nad 30 stupňů Celsia, zaznamenal ČHMÚ letos v létě 31, stejně jako loni. Skoro polovina z nich připadá na červenec, jen pět tropických dnů bylo v srpnu.

V červnu a červenci meteorologové evidují také po jednom supertropickém dni, v němž je maximální teplota vyšší než 35 stupňů Celsia. „Tropická noc (kdy teplota neklesne pod 20 stupňů) se alespoň na jedné stanici vyskytla v 18 dnech léta,“ doplnil ČHMÚ.

Červnový úhrn 87 milimetrů srážek na území ČR představuje 110 procent normálu pro roky 1981 až 2010. Červencových 106 litrů na metr čtvereční je 120 procent normálu. V obou měsících bylo množství srážek v Čechách nadnormální, na území Moravy a Slezska nižší než normál.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme