Teplá zima a vysoké červnové teploty. První polovina roku patřila k nejteplejším, uvedl meteorolog

První půlrok patřil v České republice k nejteplejším od roku 1961, kdy se začaly na území Česka zaznamenávat průměrné teploty. Pomohly tomu především teplé zimní měsíce a vysoké červnové teploty. Srážkově bylo jaro pod průměrem, místy situace připomíná sucho jako v období mezi podzimem 2011 a jarem 2012. Na blogu meteorologů brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) o tom v pátek informoval Pavel Zahradníček.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počasí, ilustrační foto

počasí, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rok začal teplotně nadprůměrnou zimou, a to o plus 2,9 stupně Celsia oproti dlouhodobému průměru z let 1961 až 2000. Jaro bylo podle meteorologa hlavně kvůli chladnějšímu dubnu teplotně spíše normální, celkově bylo o půl stupně teplejší, než je průměr 1961 až 2000.

„Červen provázely většinou teplotně nadprůměrné dny, někdy i dosti výrazně. To znamená, že na vybraných stanicích je zatím od začátku roku teplota vzduchu vyšší o 2,1 až 2,2 stupně Celsia oproti průměru,“ uvedl Zahradníček.

Na většině území Česka hrozí kvůli suchu požáry. Teploty místy přesáhnou 30 stupňů Celsia

Číst článek

Na některých stanicích, jako jsou například Kuchařovice a Doksany, je podle něj tak první půlrok druhým nejteplejším od roku 1961, přičemž nejteplejší byl v roce 2007.

Málo deště

Pokud jde o srážky, například jaro bylo podle meteorologů podnormální. Na východě Moravy a severozápadě Čech dokonce spadlo jen 50 procent dlouhodobých hodnot.

„Podnormální srážky trvají již od podzimu 2021 a až silné bouřky koncem června situaci dosti mění. Například na stanici Doksany byly ještě v polovině června kumulované srážky dosti podprůměrné, ale během pár dnů se situace díky bouřkám tak změnila, že jsou nyní o 20 procent vyšší než je dlouhodobý průměr,“ uvedl Zahradníček.

Například v Kuchařovicích a Kroměříži, kterým se srážky vyhnuly, je však nadále značný deficit srážek. „Situace dosti připomíná sucho v období podzim 2011 až jaro 2012, kdy byl značný srážkový deficit hlavně na Moravě. To způsobilo v některých okresech významně snížené výnosy plodin a například v Bzenci byl rozsáhlý lesní požár způsobený dlouhodobým suchem,“ upozornil meteorolog.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme