Počítání slonů z vesmíru. Vědci je mapují pomocí snímků ze satelitu vzdáleného 600 kilometrů od Země

Zpočátku nevypadají snímky zvláštně, při bližším pohledu ale lze v šedých skvrnách rozeznat zvířata. Vědci z univerzity v anglickém Bathu pomocí satelitních fotografií počítají slony v Africe. Technika umožňuje zmapovat až 5000 km² za jediný den, ve kterém nebude žádná oblačnost. Veškeré počty navíc zvládne počítač pomocí předem nastavených algoritmů, které zvířata odhalí v nejrůznějších přírodních kulisách.

Tento článek je více než rok starý.

Fotografie Johannesburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímky pořídil satelit, který je 600 metrů nad zemí

Snímky pořídil satelit, který je 600 metrů nad zemí | Zdroj: Zslpublications.onlinelibrary.wiley.com/ | CC BY 4.0,©

„Zadáme tam příklady algoritmu a uvedeme, co je slon a co ne,” vysvětlila pro BBC vědkyně Olga Isupová z Univerzity v Bathu. „Můžeme tak naučit stroj rozeznat malé detaily, které bychom okem nezahlédli,” dodala.

Vědci se nejdříve zaměřili na jihoafrický národní park Addo Elephant. „Je tam velká hustota těchto zvířat,” řekla odbornice na ochranu přírody Isla Duporgeová z University v Oxfordu. Navíc se něm nacházejí lesy i savany, na kterých mohou vědci otestovat, jak systém funguje.

Nový přístup by mohl nahradit ten dosavadní, při kterém se sloni sčítají za pomocí letadel. Vědci ho popsali ve studii publikované na webu Londýnské zoologické společnosti.

Tento způsob výzkumu by mohl omoct zmapovat až 5000 m² plochy | Zdroj: Zslpublications.onlinelibrary.wiley.com/

I proti pytlákům

Ochranáři ale budou muset platit za přístup ke komerčním satelitům a snímkům. Na druhou stranu vědci věří, že takový přístup výrazně zlepší monitorování ohrožených populací chobotnatců zejména v místech, kde jejich teritoria překračují hranice států a je tak obtížné získat povolení.

Zároveň si odborníci myslí, že by fotografie mohli používat i při dopadení pytláků. „A samozřejmě nepotřebujeme nikoho na zemi, což je v době pandemie užitečné,” doplnila Duporgeová.

Vědci počítali slony podle satelitních snímků | Zdroj: Zslpublications.onlinelibrary.wiley.com | CC BY 4.0,©

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme