Počty skřivanů polních klesají. Ornitologové je mapují v Beskydech

Sčítání skřivanů polních v současnosti provádí ornitologové na území Beskyd. Ptáků totiž každým rokem ubývá. Odborníci potřebují znát počty, aby věděli, jak je efektivně chránit.

Frýdlant nad Ostravicí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skřivan polní | Foto: Neil Smith, CC BY-SA 2.0

Na zmenšující se populaci má negativní vliv hlavně intenzivní zemědělství a pak také rozšiřující se výstavba. Skřivani tak přichází o své přirozené prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počítat skřivany se se zoologem Václavem Tomáškem vydal reportér Petr Dušek

„Skřivan ještě úplně ohrožený není, ale tím, jak je typickým zástupcem zemědělské krajiny a zemědělská krajina dostává hodně na frak, což nesvědčí ať už ptákům nebo i hmyzu,“ říká Václav Tomášek, zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Na sčítání skřivanů v Beskydech se letos podílí čtyři desítky lidí na 65 lokalitách. „Chceme obsáhnout celé rozsáhlé území CHKO Beskydy a každý ten člověk si vybere dvě až tři trasy, které prochází v průběhu hnízdní sezóny alespoň dvakrát,“ dodává Tomášek.

Petr Dušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme