Hladina podzemní vody se díky zářijovým srážkám a nižším teplotám mírně zvedla

Hladina podzemních vod v Česku byla v září proti loňsku příznivější. Na čtvrtině území se vrátila do normálu, výrazně ubylo mělkých vrtů s mimořádně podnormálním stavem vody. Pomohly srážky a nižší teploty. Proti loňskému roku je výrazně lepší také stav vegetace. V pondělí to oznámil Český hydrometeorologický ústav.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stav hladiny podzemní vody v mělkých vrtech. | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

„Zmírnění půdního sucha umožňuje pronikání vody i do podzemí,“ uvedli meteorologové. Loni koncem léta podle nich některé rostliny, například šeřík, vinou sucha „usnuly“ a probudily se v říjnu, kdy kvetly, letos žádný pozorovatel tento stav nehlásí.

Rostoucí teploty ohrožují nejvýznamnější odrůdu rakouského bílého vína, téma bude řešit i vláda

Číst článek

Loni zůstala hladina podzemní vody v mělkých vrtech po celé září silně podnormální, letos se stav během devátého měsíce mírně zlepšoval ze silně podnormálního na mírně podnormální, napsal Český hydrometeorologický ústav. Situace se proti loňsku zlepšila zejména na severovýchodě Moravy v povodí Odry a Moravy a v jihozápadních Čechách v povodí Berounky, kde letos převažovaly vrty s normální hladinou podzemní vody, dodal.

„Půdní sucho v České republice momentálně není nijak výrazně pozorováno. V hloubkách 0–40 cm je pouze počáteční sucho v pár oblastech České republiky. Lehce horší situace je v hlubších vrstvách 40–100 cm, kdy v některých okresech jižních a severních Čech sucho zůstává. Jedná se ale pouze o malé procento území,“ řekl pro Radiožurnál člen týmu Intersucho Pavel Zahradníček.

Teplotně i srážkově normální

Ze silně podnormálního na mírně podnormální se v září zlepšil stav v povodí Dyje. „Ke zlepšení celkového stavu podzemních vod došlo rovněž v povodí horního Labe, ale pouze na silně podnormální úroveň z mimořádně podnormální,“ uvedli meteorologové. Hladina u většiny mělkých vrtů v této oblasti navíc zůstala mimořádně podnormální. V povodí horní i dolní Vltavy a dolního Labe zůstala v září hladina podzemní vody stejně jako loni silně podnormální.

Podle dřívějších informací hydrometeorologů bylo letošní září v Česku teplotně i srážkově normální. Průměrná měsíční teplota 13,3 stupně Celsia byla o půl stupně vyšší než normál za roky 1981 až 2010. Srážek bylo v září proti stejnému třicetiletému normálu o pět procent víc, průměrný měsíční úhrn byl 61 litrů na metr čtvereční.

ah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme