Polák velký je ptákem roku 2023. Je ohrožený, přesto se smí v Česku střílet, ochránci to chtějí změnit

Letošním ptákem roku je polák velký, potápivý pták s výrazným zbarvením samců. Anketu letos Česká společnost ornitologická upozorňuje na problémy českých rybníků. Intenzivně se na nich hospodaří, na jednu stranu mizí vegetace na březích a zároveň břehy a ostrovy zarůstají dřevinami. To všechno poláka velkého vytlačuje z české krajiny. Navíc je v Česku stále povolen jeho lov.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polák velký, pták roku 2022

Polák velký, pták roku 2023 | Zdroj: Shutterstock

Polák velký je, zjednodušeně řečeno, menší zavalitá kachna s větší hlavou. Samci jsou při námluvách na jaře docela zajímavě zbarvení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak zní zpěv ptáka roku poláka velkého? Poslechněte si reportáž

Tělo je světle šedivé, pokračuje černá hruď a hlava je rezavě hnědá. Později v roce jsou šedivo-tmavohnědí, podobně jako samice. Je možné ho poznat i podle volání.

Za potravou se poláci potápí až do hloubky 15 metrů, pod vodou dokážou strávit skoro celou minutu. Zpravidla ale potravu hledají pod vodou zhruba 20 sekund a potápí se jen tři metry. Krmí se vodními rostlinami, hmyzem a larvami.

Ohrožený druh

Za posledních 30 let v Česku zmizela třetina populace těchto vrubozobých ptáků. Polák velký patří od roku 2015 mezi celosvětově ohrožené druhy.

„Přesto se v Česku stále může střílet,“ upozorňuje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

„Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o myslivosti. My bychom velice rádi, aby poláci vypadli ze seznamu lovné zvěře.“

Rybníky, které nevyhovují

Lov ale není to jediné, co poláky velké v Česku ohrožuje. Přestává jim vyhovovat i stav rybníků. Chybí jim v nich ostrůvky a rákosí, kde by mohli bezpečně hnízdit. Voda v českých rybnících navíc mívá špatnou kvalitu.

„Polák velký k životu potřebuje rozmanité mokřady s ostrůvky a rákosinami. Takových je ale v Česku už jen minimum. Polák proto hnízdí na rybnících, kde se ale potýká s problémy. Kromě neutěšeného stavu rybniční krajiny musí od září do listopadu čelit lovcům,“ říká Vermouzek.

Další problém je velké množství kaprů a dalších chovných ryb. S polákem velkým totiž žerou stejnou potravu. Té pak pro ptáky zbývá málo.

Poláci velcí z Česka sice odlétají zimovat hlavně do Středomoří a západní Evropy, na vodě ho ale můžete vidět i teď v únoru. Na naše rybníky totiž přilétají zimovat ptáci z jiných populací.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme