Ve službách USA. Nejnovější posilou amerických kriminalistů je český ovčák Ivan

Američtí kriminalisté prý na své čtyřnohé parťáky často volají „Knoze“, „Sedni“ nebo „Stekej“. Psi jsou totiž trénovaní v Česku, nebo českými specialisty v USA. Nejnovějším pomocníkem je ovčák Ivan. O tom píše server NBC news.

Kennewick Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O psy vycvičené v Česku je zájem v zahraničí - ilustrační fotka. | Foto: The National Guard | Zdroj: flickr.com | CC BY 2.0,©

Čtvrtina německých ovčáků u americké policie je českého původu. Dvouletý Ivan je nejčerstvějším přírůstkem amerického policejního sboru. Jeho úkolem je chránit policisty a hlavně hledat podezřelé.

Dvouletý ovčák Ivan absolvoval tisíc hodin speciálního výcviku, než ve středu posílil řady amerických policistů. Trénoval ho bývalý komisař Kohn, který právě odešel po třiceti letech služby do důchodu. Dvacet dva let se věnoval právě výcviku policejních psů. Pro Kennewické policisty cvičil všechny psy, které mají. 

Tradice výcviku psů

Psi z útvaru K-9, odkud je i Ivan, pomáhají při zásazích kriminální policie, umějí třeba vystopovat pašeráky a dealery drog. V úterý se jiný pes ze stejného policejního oddělení vrátil z léčení poté, co při zásahu pozřel nespecifikované množství pervitinu. 

Zajímavostí také je, že ovčák Ivan není prvním Ivanem mezi americkými policejními psy. Před časem zemřel jiný známý americký policejní pes Ivan z Moreno Valley. Ten vyhrál několik cen v soutěžích dovedností policejních psů. 

Česko má velkou tradici šlechtění a výchovy psů pro policii, armádu i záchranářských. Používají je v armádě a policii od Německa, přes Rusko až po státny jižní Ameriky.

V USA jsou psi z Česka významnou policejní silou. „Čtvrtina německých ovčáků, které mají k dispozici američtí policisté, buď přímo pochází z České republiky, nebo jsou s ní nějak spojeni,“ řekl pro týdeník Newsweek maršál z Marylandu, který má sám dva německé ovčáky. 

jan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme