Globální oteplování považuje za problém 80 % Čechů. Trápí je i znečišťování ovzduší nebo oceánů

Globální oteplování považuje za problém 80 procent Čechů. Je to téměř o 20 procentních bodů více než před osmi lety. Za nejpalčivější problémy ale Češi pokládají hromadění odpadů a znečišťování pitné vody. Odpovědělo tak 92 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Globální oteplování (ilustrační foto)

Čechy trápí například pronikání škodlivých látek do rostlin a živočichů nebo znečišťování ovzduší či zemědělské půdy (Ilustrační foto) | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Globální oteplování považovaly za velmi či dosti závažné v letech 2006 a 2007 více než čtyři pětiny veřejnosti, poté jejich podíl klesal. Nejnižší hodnoty 61 procent dosáhl v roce 2013, od té doby stále mírně roste. V aktuálním výzkumu se již pohybuje na úrovni čtyř pětin.

Hydrogeolog: Přijde mi hloupé, tahat domů v PET vodu podobné kvality, která teče z kohoutků

Číst článek

Více než 80 procent Čechů trápí například znečišťování oceánů, nedostatek pitné vody, pronikání škodlivých látek do rostlin a živočichů, znečišťování ovzduší či zemědělské půdy, úbytek deštných pralesů nebo vyčerpání zdrojů surovin.

Většinu sledovaných oblastí hodnotí jako závažnější ženy. „Z hlediska věku nejsou prakticky žádné rozdíly, pouze s rostoucím věkem roste závažnost připisovaná znečišťování zemědělské půdy,“ uvedli statistici.

Dlouhodobě lidé za nejpalčivější problémy označují právě hromadění odpadů a znečišťování pitné vody, v posledních letech se k nim ještě přidává nedostatek pitné vody.

Otázka jaderných elektráren

Víceméně stabilní jsou postoje českých občanů k úbytku deštných pralesů, znečišťování zemědělské půdy, vyčerpávání zdrojů surovin a úbytku druhů.

Proč se zadrhnul dotazník pro uchazeče o stavbu Dukovan? Chyba komunikace a zpřesňování otázek

Číst článek

„Poněkud nejednoznačný trend vykazuje vnímání provozu jaderných elektráren jako globálního problému,“ uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Výkyv byl pouze v roce 2011, kdy provoz jaderných elektráren označilo za problém 60 procent lidí, dosud nejvíce. Podle statistiků to souviselo s havárií jaderné elektrárny ve Fukušimě.

V aktuálním výzkumu podíl těch, kteří tuto oblast vidí jako problém, vzrostl proti loňsku o šest procentních bodů na 55 procent. „Zároveň se jedná o jediný statisticky signifikantní posun oproti loňskému výzkumu,“ dodalo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Průzkum se uskutečnil od 26. června do 11. července a zúčastnilo se ho 904 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme