Portugalsko 2:1 Česko

Historické jezy zůstanou na potoku pod Dívčím kamenem. Povodí Vltavy ustoupilo tlaku veřejnosti

Kamenné jezy z 19. století zůstanou pod zříceninou hradu Dívčí kámen na Českokrumlovsku. Povodí Vltavy ustoupilo od chystaných úprav Křemžského potoka. Jejich součástí mělo být zbourání kaskády kvůli migraci ryb. Plány vzbudily velký nesouhlas místních obyvatel.

Český Krumlov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické kamenné jezy v Křemžském potoce pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku

Historické kamenné jezy v Křemžském potoce pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku | Foto: Petr Kubát | Zdroj: Český rozhlas

„Nebylo úplně prokázáno zprůchodnění těchto příčných překážek. Zároveň se kolem toho odehrála velká diskuse, zda jsou to technické či kulturně-technické památky. Když jsme si vyhodnotili všechny názory pro a proti, tak jsme se rozhodli, že od této akce za náš podnik ustoupíme,“ říká Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy.

Z potoka pod Dívčím Kamenem zmizí historické kamenné jezy. Místní označují plán za barbarský

Číst článek

Upozorňuje, že se byl osobně na místě podívat. „Diskuse byla opravdu velmi pestrá. Můžu potvrdit, že kamenné stupně zůstanou zachované. Pokud se tam v budoucnu bude pracovat, tak to bude souviset jen s případnou nutnou opravou. Například teď tam prošla před pár dny velká voda,“ dodává Petr Kubala.

Unikátní kamenné jezy dotvářejí atmosféru pod Dívčím kamenem a turisté si je často fotí. Pětici prahů nechal v 19. století zbudovat Vojtěch Lanna, který po Vltavě plavil dříví a potřeboval zmírnit přítok vody do řeky z Křemžského potoka.

Silný nesouhlas místních

Hlavním cílem plánovaných úprav mělo být zprůchodnění Křemžského potoka pro migraci ryb. Investorem projektu mělo být Povodí Vltavy. Na případné bourání upozornil jako první Český rozhlas.

Součástí prací mělo být i vybudování nového rybího přechodu na přehradě pod Dívčím kamenem. „Hlavním smyslem opatření je odstranit překážky a umožnit rybám migraci. Kdybychom jezy zachovali, nebylo by možné zajistit migrační průchodnost pro ryby,“ řekl už dříve Filip Šipan ze Správy Chráněné krajinné oblasti Blanský les.

Proti bourání kamenných jezů ostře vystoupili místních obyvatelé, ale i kastelánka Dívčího kamene Zdeňka Tučková nebo starosta Křemže Josef Troup. Ten sám prý pamatuje z dětství, že ryby v Křemžském potoce i přes kamenné prahy migrovaly. „Vůči předkům, kteří to vytvořili, mi připadalo barbarské to ničit. Vím, že tam ryby migrovaly vždycky,“ zdůraznil.

Petr Kubát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme