V Prachovských skalách bojují proti kamenným mužíčkům. Jejich stavěním ničí lidé přírodu

Strážci přírody v Prachovských skalách v Českém ráji bojují proti kamenným mohylám, jimž se také říká kamenní mužíčci. Jde o sochy, které turisté staví z nejrůznějších kamenů. Přibývá jich. Strážci je sice likvidují, ale lidé je staví znovu a znovu. Nenávratně tak ničí přírodu, navíc v chráněné krajinné oblasti.

Jičín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavěním kamenných mohly poškozují lidé přírodu (ilustrační foto) | Foto: beralexlin0 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Chodí tu ochranář, a pokud může, tak to ničí, aby to lidi neviděli a nestavěli to dál,“ popisuje královéhradeckému rozhlasu Ilona Schliková, jedna z majitelek Prachovských skal.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Prachovských skalách bojují proti kamenným mužíčkům. Na místě natáčela Kateřina Kohoutová

Ukazuje při tom na hromadu kamenů nejrůznějších rozměrů, které byly ještě před několika minutami poskládány na sebe. „Mohyly jsou hrozný nešvar,“ upozorňuje.

„Zkušenost je taková, že jeden den to smeteme. Kameny odstraníme tak, aby byly v co největší vzdálenosti, ale druhý den je to tam znovu,“ stěžuje si strážce přírodní rezervace Miloš Zeman.

Na jednotlivých trasách v Prachovských skalách jsou mohyly téměř na každém rohu. „Na jednom místě se vyskytuje třeba třicet nebo čtyřicet takových mohylek,“ vypočítává Zeman.

Poškozují přírodu

Kameny podle něj turisté přenášejí i několik metrů jenom pro to, aby si postavili kamennou sochu. Neuvědomují si, že tím nenávratně poškozují přírodu.

„Přenášení je z odborného hlediska likvidace geologické stopy. A je to poškozování kamene, na který kamenné mužíky staví. Je to nepřípustně, ale my dnes nevíme, co s tím. Do budoucna nebudou ani vědět, proč skály vznikly a jak dlouho tu jsou, protože se tyto geologické stopy ruší,“ vysvětluje strážce přírodní rezervace.

V Prachovských skalách se zřítil skalní blok. Do odvolání je uzavřený jeden úsek zeleného okruhu

Číst článek

Když se někde objeví  kamenný mužíček, za chvíli jsou vedle něj i další. „je to řetězová reakce, je to nesmysl. A je to nenávratné,“ upozorňuje Zeman.

Během své denní služby prý upozorní na zákaz přesunu kamenů i desítky turistů. „Většinou reagují tak: Proč by si ty děti nemohly hrát?“ 

Pokud se situace nezlepší, začnou prý udělovat pokuty.

Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme