Pokuty za pálení odpadu pomohly Přelouči ke zvelebení města. Peníze město využilo na vysázení sadu

V Přelouči na Pardubicku radnice v místní části Lohenice vysadila na přání obyvatel ovocný sad. Zaplatila ho z pokut, které vybrala za nelegální pálení odpadu.

Přelouř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Přelouči vysázeli ovocný sad za peníze vybrané v pokutách | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

„Předtím tam byla jenom louka s pěti starými stromy. Kdysi dávno tam byl sad, lidé ho chtěli obnovit, jsou tam hrušky, třešně, višeň, jablka, švestka, doprostřed jsme dali dominující jedlý kaštan,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Jan Feranec.

Borůvky na konci října? V lesích na mnoha místech rostou a jsou sladké jako v létě

Číst článek

Stromů je 27, mají už kolem 2,5 metru a plodit by mohly začít do tří let. Starat se o ně budou ve spolupráci s městem lidé z místní části.

Budou další

Další výsadba ovocných stromů by mohla pokračovat na jaře u cesty z Přelouče směrem na Benešovice. „Se skauty chceme obnovit alej podél polní cesty, kde bude zhruba 45 stromů, chceme tam také ovocňáky. Je to stará cesta bez zeleně, používají ji Přeloučáci, chodí tam běhat a na procházky,“ řekl Feranec.

Stromy v Lohenicích stály město 24 000 korun, původně je chtěla zaplatit z dotací, ale neuspěla. „Dotace padly, tak jsme sad zaplatili z pokut, u nich je podmínka, že se musí využít na zlepšení životního prostředí. Sad jsme pořídili za dvě nelegální pálení odpadu,“ řekl Feranec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme