Jak pomoci se zadržováním vody v krajině? Na Vysočině vybudoval zemědělec lesní tůň

Už naši předkové věděli, jak pomáhat vodě, aby z krajiny neodtékala rychle pryč, ale držela se v ní. Dnes se k jejich postupům vracíme a umíme je ocenit. Český rozhlas Vysočina natáčel s místním zemědelcem Jiřím Kuncem.

Tento článek je více než rok starý.

Sklené (Žďársko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mokřady u obce Sklené

Mokřady u obce Sklené | Foto: Dáša Kubíková | Zdroj: Český rozhlas

Soutěž Adapterra Awards odměňuje každý rok nejlepší řešení, které vodě a klimatu pomůže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lesní tůň do krajiny u Skleného zapadá dokonale. Když přijde sucho, tady se voda stále drží

S lesní tůní a mokřady kolem ní soutěží soukromý zemědělec Jiří Kunc ze Skleného na Žďársku. O zadržování vody v krajině neustále přemýšlí, počasí mu přesto dokáže udělat čáru přes rozpočet.

„Největší sucho bylo v roce 2018, propad na sklizni objemných krmiv pro dobytek, který máme, byl extrémní a také nám už v srpnu vyschly studny pro dobytek. Museli jsme mu vozit vodu právě tady z těch tůní. Voda do studní začala nastupovat až na Vánoce, přesně na Štědrý den, to byl pro nás takový symbolický dárek,“ vzpomíná Jiří Kunc.

Tůň místo původního rybníka

Tůň, kterou Jiří Kunc ve Skleném vybudoval, je veliká, má rozlohu asi 2300 metrů. Na ni navazují skryté mokřady, nalevo od tůně tři, napravo čtyři.

„Tady tomu místu se historicky říká Brožovy louky a kdysi v 19. století tady byl rybník, před námi je vidět jeho původní hráz. Ten jsme chtěli obnovit, ale dostali jsme zamítavé stanovisko, takže jsme hledali s projektantem jinou variantu. Tak vznikla tůň a musím říct, že to sem docela zapadá,“ usmívá se spokojeně Jiří Kunc.

Co nezvládl tající sníh, tomu napomohly nedávné vydatné deště. Přehrady v Česku jsou téměř plné

Číst článek

I lesní tůň potřebuje svůj projekt a konkrétně tato potřebovala před svým vznikem na čtyři roky práce administrativní kolečko i samotné budování, které přišlo na řadu během zimy 2014 a 2015.

„Člověk by neměl pořád všechno přepočítávat na peníze,“ zamýšlí se Kunc. „U takových věcí nějakou návratnost nespočítáte. Pro mě je hlavní a důležitý ten dobrý pocit, který tady mám,“ uzavírá soukromý zemědělec, který myslí na budoucnost nejen pro svoje děti. 

Tůněmi ale neskončil, přes další nezbytnou byrokracii se letos na podzim pustí ve spolupráci s obcí Sklené do výstavby rybníka a dalších tůní.

Dáša Kubíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme