Loni v souvislosti s ochranou životního prostředí zavraždili 227 lidí, tvrdí studie. Čtvrtina byla z Kolumbie

Ve světě loni zemřelo rukou vraha 227 ochránců přírody, což překonalo jen rok staré maximum. Vyplývá to ze zprávy nevládní organizace Global Witness. Téměř třetina vražd podle zprávy souvisela s využíváním přírodních zdrojů – těžbou dřeva, uhlí, rozsáhlým zemědělským podnikáním nebo přehradami na vodních tocích. Více než čtvrtina obětí zemřela v Kolumbii.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní snímek kácení stromů v brazilské oblasti Itaituba z roku 2017 | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

„Jak se klimatická krize stupňuje, zvyšuje se také násilí vůči těm, kteří chrání svou zemi a naši planetu. Ukázalo se, že nezodpovědné využívání zdrojů a chamtivost, jež jsou hybnou silou klimatické krize, vedou také k násilí vůči ochráncům půdy a životního prostředí,“ píše organizace v úvodu zprávy.

Frézování pařezů ničí ekosystémy v lese, varují ochranáři. Podle lesníků to zas tak špatné není

Číst článek

Nejvíce aktivistů podle zprávy zemřelo při boji proti průmyslové těžbě dřeva, bylo jich 23. K rozsáhlému kácení lesů v posledních letech dochází například v Brazílii, ochránci lesů umírali loni také v Peru, Nikaragui nebo na Filipínách. Podle Global Witness jsou bojovníky proti změnám klimatu v první linii domorodí obyvatelé, představují třetinu loňských obětí.

Zpráva jmenuje všechny zavražděné, popisuje je jako „ochránce životního prostředí“ a přináší také svědectví jejich rodin a spolupracovníků.

Nejvíce obětí je podle zprávy v Kolumbii, kde loni při ochraně přírody zemřelo 65 lidí. Na druhé příčce je Mexiko s 30 oběťmi, kde podle zprávy naprostá většina případů není vyšetřena. Vysoká čísla hlásí také Filipíny, aktivisté zde často umírali při násilném potlačování protestů policií a vojáky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme