Kdy v Česku vypukne jaro? Na 21. března připadne jeho začátek až v příštím století

Astronomické jaro začíná v okamžiku, kdy se střed slunečního kotouče ocitne přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. K tomu každý rok dojde o necelých šest hodin později, v přestupném roce naopak o více než 18 hodin dříve.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mělo by se oteplit až na 21 stupňů (ilustrační foto)

V roce 2048 se začátek jara dokonce posune na 19. březen. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Někdo se učil, že jaro začíná 20. března, jiný 21. března. Pravdu můžou mít oba, protože záleží na tom, který rok se zrovna píše.

Trocha matematiky: kalendářní rok trvá 365 nebo 366 dní, ale Země oběhne kolem Slunce za 365 dní, pět hodin a 49 minut. Proto se okamžik jarní rovnodennosti opožďuje každý následující rok o přebývajících pět hodin a 49 minut.

V roce 2018 začalo jaro v České republice 20. března v 17.15. Letos onen okamžik nastane o něco později: 20. března ve 22.58.

Do roku 2047 bude začátek jara připadat na 20. březen. V roce 2048 se začátek jara dokonce posune na 19. březen.

Na 21. březen se první jarní den vrátí až v roce 2102.

První jarní den označujeme jako jarní rovnodennost, protože noc a den jsou přibližně stejně dlouhé. Od tohoto dne se noc zkracuje a den prodlužuje, což trvá až do letního slunovratu, kdy je den dvakrát delší než noc.

Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme