Pozorovatelé sečetli na českých krmítkách přes půl milionu ptáků. Nejčastěji viděli sýkoru koňadru

Účastníci třetího ročníku Ptačí hodinky zaznamenali přes půl milionů ptáků. Nejčastěji sledovaná byla pak opět sýkora koňadra, uvedla Česká společnost ornitologická. Akce se během druhého lednového víkendu zúčastnilo přes 27 000 lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýkoru koňadru vidělo na svých krmítkách 85 procent pozorovatelů | Foto: Fotobanka Profimedia

Sýkora koňadra ovládla sledování už potřetí v řadě.

„Zaznamenalo ji 85 procent sčitatelů. Na druhém místě, s výskytem na 66 procentech krmítek, byla sýkora modřinka,“ uvedla koordinátorka Ptačí hodinky Alena Skálová v tiskové zprávě.

Ptákem roku 2021 je káně lesní, podle ornitologů je přehlížený. Dravec vyhrál teprve potřetí

Číst článek

Skokanem roku se stal čížek lesní, který se ze čtyřiadvacátého místa dostal až na deváté. „Letošní zima je na čížky opravdu bohatá, a to nejenom u nás. Více čížků pozorovali také účastníci sčítání v Rakousku a Bavorsku, které probíhalo ve stejný termín jako česká Ptačí hodinka. Důvod je ten, že velká hejna čížků ze severu zaletují zimovat do střední Evropy v nepravidelných intervalech,“ vysvětluje Skálová.

Podle ornitologů viděla polovina účastníků na svých krmítkách šest a více druhů ptáků. Maxima pak v této kategorii dosáhl pozorovatel z Opatovce na Svitavsku, který zaznamenal 45 druhů. Naopak na necelá tři procenta krmítek nepřilétli během hodiny žádní ptáci.

Účastníci tak sečetli celkem 538 000 ptáků – Ptačí hodinka tak poprvé překonala půlmilionovou hranici. „Díky velkému množství dat od dobrovolníků zjistíme v horizontu několika let, jací ptáci ubývají a přibývají. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se situace vyvine v příštím roce,“ dodala Skálová.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme