Někteří ptáci posunuli odlet do teplých krajů o několik týdnů, dlouho zůstávají husy i červenky

Kvůli rekordně teplému podzimu řada ptáků odkládá odlet do teplých krajin. Zjistili to při podzimním sčítání jihočeští ornitologové. Ptáci mají totiž dostatek potravy. Změna klimatu bude mít zřejmě vliv i na rozštěpení populace pěnic černohlavých.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Husa velká

Husa velká | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Husy velké se v Česku zdržují dlouho, v posledních letech někdy zůstávají až do prosince.

„Většina hus, které u nás chtějí hnízdit, pak přilétá už na konci února. Existuje spousta fotografií zachycujících hejno hus ve sněhové vánici, prostě sedí na rybníce a jenom čekají, až to přestane a bude možné hnízdit,“ popisuje ornitolog Jiří Šebestian.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do terénu s ornitologem vyrazila Jitka Cibulová Vokatá

Svůj odlet do teplejších krajin ale letos odložily i jiné druhy ptáků.

„Červenky zůstaly abnormálně dlouho, protože dlouho zůstával létající a lezoucí hmyz, který se pohyboval po přírodě, a to právě červenkám vyhovuje. Ten posun se děje pomaloučku, polehoučku, z roku na rok o dva, tři, čtyři dny, ale teď už máme rozdíl tak o tři týdny,“ říká ornitolog.

2:01

Dobrovolníci zazimovali ptačí rezervaci u České Lípy. Ptáci tak budou mít více míst k hnízdění

Číst článek

Také rehci podle něj zůstávají v posledních letech do listopadu až prosince. „Jsou i rekordmani, kteří se pokouší přežít celou zimu tak, že zůstanou někde na sídlišti, zejména když tam má někdo bohaté krmítko, na které dává i něco jiného než slunečnici,“ dodává.

Rozdvojená populace pěnic

Zvláštním druhem je v otázce zimní migrace pěnice černohlavá.

„U té se stala zvláštní věc, kterou zatím u jiného našeho druhu nepozorujeme. Část populace pěnic zjistila, že je výhodnější zaletět si na zimu do Británie než do Středomoří, protože do Británie je to blíž a vlivem Golfského proudu je tam podnebí příznivější než u nás. A navíc tam má krmítko prakticky každý,“ vysvětluje ornitolog a dodává:

„Populace se tak rozdvojila. Máme část pěnic černohlavých, které stále standardně létají do Středomoří, a stále rostoucí část, která létá do Británie.“

Informace o tom, kde se jednotlivé druhy ptáků v současnosti vyskytují, najdou zájemci na webových stránkách České společnosti ornitologické.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme