Ve Francii se šíří invazivní druh raka červeného, přírodovědci varují před ohrožením ekosystémů

Na západě Francie poblíž města Nantes se rychle šíří invazivní druh raka červeného. Objevil se na zahradách, v kanalizacích nebo třeba na mostech poblíž potoků. Zatímco drobní rybáři si mnou ruce, přírodovědci varují před ohrožením jedinečných ekosystémů.

Tento článek je více než rok starý.

Nantes Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rak červený (Procambarus clarkii)

Rak červený se do Francie dostal v 70. letech. Dovezli ho tam na chov i ke konzumaci. Postupně se rozšířil i do dalších oblastí. (ilustrační foto) | Foto: licence Public Domain (eng)

„Jsou jich tu stovky, dokonce tisíce. Stačí na ně vzít podběrák a najednou jich můžete bez problémů vylovit i 150,“ řekl Yohan pro televizi France 3. Raky červené loví se svou rodinou. Najednou nasbírají i tři vědra. Doma si malé korýše připravují na různé způsoby - třeba na koňaku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek o šíření invazivního druhu ve Francii

„Našli jsme je na zahradě. Další byli na mostě. Bylo to neuvěřitelné,“ vyprávěla Virginie Palussierová, která žije nedaleko jezera Grand-Lieu. Právě tam se rak červený rozšířil. Pomohlo mu dobré počasí - mírná zima a deštivé jaro.

Zatímco drobní rybáři si mnou ruce, přírodovědci varuji před narušením jedinečného ekosystému. „Od té doby, co se na konci 90. let dostali do jezera Grand-Lieu, tak pozorujeme výrazný úbytek vodních rostlin a tím pádem i hmyzu. Na druhou stranu, někteří velcí predátoři jako kolpíci nebo některé druhy volavek, se dobře adaptovali na výskyt těchto raků. Stali se pro ně oblíbenou potravou,“ upřesnil ředitel národní rezervace jezera Grand-Lieu Jean-Marc Gillier.

Soutěž s konkurencí

Rak červený se do Francie dostal v 70. letech. Dovezli ho tam na chov i ke konzumaci. Postupně se rozšířil i do dalších oblastí. Jeho lov je ve Francii přísně regulovaný, aby se tento invazivní druh nekontrolovaně nerozšířil dál. Například z departementu Loire-Atlantique je rybáři nesmějí převážet živé - v opačném případě jim hrozí pokuta v přepočtu skoro 600 tisíc korun.

Světový unikát ve zlínské zoologické zahradě. Odchovali vzácného dvojzoborožce indického

Číst článek

Někteří francouzští rybáři proti tomu protestují a tvrdí, že kvůli tomu nemůžou soupeřit s mezinárodní konkurencí - hlavně z Číny. „Je hrozné vědět, že raky stále dovážíme. Přitom ve Francii jich máme dost," popsal David Lefort, který je jedním ze sedmi profesionálních rybářů na jezeře Grand-Lieu poblíž Nantes.

V Česku je rak červený hlavně v akvarijních chovech. Podle Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky je ale pravděpodobné, že se populace raka červeného vyskytují i v okolí větších měst. Mezinárodní vědecký tým Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích zjistil, že se tento druh dokáže velmi dobře přizpůsobit suchu.

„Dokázal se zahrabat do poměrně hluboké nory a u samic často docházelo i k tomu, že za sebou uzavřely vchod bahnitou zátkou,“ vysvětlil před časem Českému rozhlasu Miloš Buřič z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Rak červený je nejinvazivnějším druhem raka v Evropě. Je agresivní, úspěšněji se množí a navíc přenáší račí mor. I proto je nebezpečný pro domácí druhy raků, kterým je u nás třeba rak kamenáč.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme