Raci bojují ve vyschlých potocích o život. Ochránci přírody je přenášejí do rybníků

Vyschlá koryta potoků ohrožují raky. Tito korýši sice dokážou krátkodobě přežít v suchu, delší dobu ale ne. Pracovníci Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy proto v těchto dnech živořící živočichy s klepety přenáší do míst, kde je víc vody. Zachraňují ale jen naše původní raky říční, ne invazivní raky signální.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Žďár nad Sázavou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poprosím vás, nešlapejte na kameny, protože pod nimi mohou být schovaní raci,“ varuje mě Kateřina Machová ze Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy u vyschlého potůčku nedaleko Žďáru nad Sázavou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Raci bojují ve vyschlých potocích o život. Ochránci přírody je přenášejí do rybníků. Na místě natáčel Martin Karlík

Prohledává vodu a temná místa pod kameny. Že ji rak sevře klepety nebo kousne, se nebojí. „Ještě mě nekousl,“ směje se.

Pokud lidé najdou raka v mělké vodě, nemají se mu ale podle ní snažit pomoci.

„Nikdy si nemůžete být jisti, pokud nejste školeni v rozpoznávání druhů raků, jestli náhodou nepomáháte nějakému invaznímu druhu. Jinak mu pomůžete do nové lokality a můžete tam zavléct chorobu nebo nepůvodní druh, který decimuje původní populaci,“ vysvětluje pro Radiožurnál Machová.

Pracovníci chráněné krajinné oblasti přenášejí raky do rybníků, kde ještě zbyla nějaká voda.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme