Liberecká zoo přišla o druhého nejstaršího slona v Česku. Rání museli utratit kvůli nemoci

Rání bylo 58 let a v liberecké zoo žila od roku 1967. Byla tak jejím nejstarším obyvatelem a zároveň druhým nejstarším slonem v Čechách. Liberecká zoo se musela se samicí slona indického ale v pondělí rozloučit. Zoologové a veterináři přistoupili k jejímu utracení kvůli vážným zdravotním problémům, které byly spojené s jejím nadprůměrně vysokým věkem.

Audio Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slonice Rání je přátelská a zvědavá | Foto: Lucie Fürstová | Zdroj: Český rozhlas

Vzhledem k vysokému věku a fyziologickému opotřebení zubů slonice špatně využívala potravu a v posledních dnech se potýkala s vážnými zdravotními problémy trávicího traktu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Kudrna volal do zoo Liberec a na smutnou událost se ptal mluvčí zahrady Barbary Tesařové

I přes opakovanou medikaci a intenzivní péči se odborníkům nedařilo negativní vývoj jejího zdravotního stavu zvrátit.

„Samice před šesti dny kompletně přestala přijímat potravu a defekovat, což vedlo ke komplikované kolice a postupnému vyčerpání celého organismu. Její stav už nešlo stabilizovat, a proto jsme se rozhodli přistoupit k uspání zvířete,“ řekl Českému rozhlasu Liberec zoolog Luboš Melichar.

Z Kalkaty do Liberce

Rání se díky důkladné péči libereckých chovatelů dožila úctyhodných 58 let a do posledních dní byla ve skvělé fyzické kondici. Se svým věkem zároveň byla druhým nejstarším slonem chovaným v českých zoologických zahradách.

Rání přicestovala do Zoo Liberec v roce 1967 z indické Kalkaty jako čtyřleté slůně a v Liberci tak strávila naprostou většinu svého života. Posledních sedm let ji v pavilonu dělala společnost sloní samice Bala, se kterou tvořily stabilní dvojici.

Bala, kterou pro její problematičtější povahu není možné začlenit mezi větší chovné stádo, zatím v liberecké zoo zůstane. O jejím dalším osudu pak rozhodnou zoologové ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu.

Rok 1967. První krůčky Rání po liberecké zoo | Zdroj: Zoo Liberec

Redakce ČRo Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme