Požáry v Řecku matou čápy migrující do Afriky. Uhynulé ptáky nacházejí lidé přímo v ulicích Atén

Obětí lesních požárů v Řecku se stávají také migrující čápi, kteří přes řecké ostrovy každoročně přelétávají na africká zimoviště. Plameny čápy zřejmě dezorientují, a ptáci pak zabloudí, zraní se nebo hynou, domnívají se vědci.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Značný počet čápů uhynul po nárazu do vedení a sloupů elektrického napětí (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Čápi každý rok přelétávají nad oblastí Attiky kolem Atén a míří na mys Sunion, který leží zhruba 70 kilometrů jihovýchodně od řecké metropole. Tady čekají na příznivý vítr, aby jim pomohl přeletět Středozemní moře do Afriky.

Čeští hasiči po 42 hodinách dorazili do Atén. Jsou soběstační, podle velitele potřebují jen vodu a palivo

Číst článek

„Bohužel tudy přelétali v době požáru,“ řekla předsedkyně Helénského svazu péče o volně žijící zvířata (ANIMA) Maria Ganotiová. Svaz pomáhá při zotavení zraněným zvířatům. Za poslední tři dny se čápi našli na místech, kde v minulosti vůbec nebyli – včetně obytných budov aténských čtvrtí, upozornila agentura Reuters.

V městském prostředí, které je pro ně neznámé, byla část čápů zmatená a značný počet jich uhynul po nárazu do vedení a sloupů elektrického napětí. „Tohle je poprvé, co máme v Aténách tolik uhynulých čápů,“ řekla Ganotiová. „Lidé je sbírají na trávnících kolem domů.“

Středisko ANIMA nyní poskytuje péči celé řadě čápů, kteří budou vypuštěni do přírody, jakmile budou dost silní. Ale tito ptáci představují jen malou část zvířat, jak domestikovaných, tak volně žijících, které zasáhly požáry ničící tisíce hektarů lesa.

„Některá z těch zvířat nevyhnutelně uhynou,“ dodala Ganotiová. „Například želvy. Pokud se nadýchaly příliš velkého množství kouře a utrpěly vnitřní popáleniny, nejsou schopny se krmit, a uhynou. S tím nemůžeme nic udělat.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme