Nejteplejší měsíc na Zemi v historii měření. Červencové počasí nejspíše o setiny přepsalo rekord

Letošní červenec byl podle evropských vědců nejteplejším měsícem v historii měření na Zemi, oznámil to v pondělí šéf evropského programu Copernicus Jean-Noël Thépaut. V prohlášení, o němž informovala agentura AFP, ale také upozornil, že rekord z července 2016 byl minulý měsíc překonán jen velmi těsně. Američtí vědci tak podle něj mohou dojít k jinému výsledku.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teploty mají kulminovat ve čtvrtek a očekává se, že teplotní rekordy zaznamená řada velkých evropských měst

Červencové teploty byly v průměru o 0,04 stupně vyšší než před třemi lety. | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Vědci z programu Copernicus uvedli, že byly teploty letos v červenci v průměru o 0,04 stupně Celsia vyšší než v červenci před třemi lety. Pokud budou pokračovat emise skleníkových plynů, budou padat další rekordy, uvedl také Thépaut.

Jak evropští vědci píšou ve svém prohlášení, každý měsíc v roce 2019 patřil mezi čtyři nejteplejší v historii měření. Letošní červen se pak stal oficiálně vůbec nejteplejším červnem, nyní vědci potvrdili, že i červenec byl extrémně teplý, byť rekord padl pravděpodobně jen velmi těsně.

📢 July #temperature highlights from #Copernicus #C3S:

- European temperatures just above 1981-2010 average
- Short & intense heatwave in western Europe, cooler in eastern Europe
- Globally July 2019 may have been warmest month on record

More detail ➡️ bit.ly/2Kh2OY8

13:45 – 05. 08. 2019

119 108

„Rozdíl je tak malý, že je možné, že ostatní pracoviště, která používají trochu jiné metody, nedojdou ke stejnému závěru,“ uvádí se v prohlášení šéfa programu Copernicus. Agentura AFP připomněla, že americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) ani americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) údaje za červenec ještě nezveřejnily.

Vědci citovaní deníkem Washington Post také upozorňují, že zatímco k extrémně vysokým teplotám v červenci 2016 napomohl i jev El Niňo, který tehdy přispěl k dočasnému oteplení oceánů, letos teploty lámou rekordy i bez něj.

Koleje na bílo

Extrémně vysoké teploty trápily v červenci obyvatele velké části Evropy či Spojených států. Mnohde přispěly k šíření rozsáhlých požárů. Na řadě míst padaly v červenci národní či oblastní rekordy, více než 40 stupňů Celsia naměřili meteorologové i na severu Německu, v Belgii či Nizozemsku.

Deník Washington Post přináší přehled kroků, jimiž se evropské státy snažily rekordním teplotám minulý měsíc čelit. Například lokální televize v Nizozemsku podle deníku nepřetržitě přenášela zprávy z chladných krajin, aby diváci na okamžik zapomněli na teplé počasí. Ve Švýcarsku pak zase údržbáři natírali části kolejí na bílo, aby zabránili jejich zohýbání. 

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme