Když neprší, není na suché počasí připraven žádný stát na světě, tvrdí ministr Brabec

Sucho a nedostatek vody už od jara trápí Česko. Hrozí požáry, vysychají řeky, podzemní vody jsou pod normálem a v některých obcích vodu rozdělují na příděl. Zvládá stát boj se suchem?

Tento článek je více než rok starý.

interview plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Pokud dva nebo tři měsíce v podstatě neprší a je výrazný deficit srážek, tak na problémy se suchem není připraven žádný stát na světě. A to dokonce ani Izrael, který je naprostý lídr a připravuje se padesát let,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dělá stát dost proti suchu? Poslechněte si celý rozhovor

Dodávky pitné vody zajišťují vodárenské nádrže, v menších obcích je ale problém s vysycháním studní. „Pomohli jsme 140 tisícům lidí z 300 obcí, aby si mohli vybudovat nové vrty a studny. A dalších 500 obcí máme připraveno,“ uvádí ministr.

Dále prý byly obnoveny stovky rybníků, tůní a menších nádrží, což se podle Brabce začíná projevovat: „Udělali jsme tisíce konkrétních projektů, které zadržují vodu v krajině. Pokud ale ráz počasí bude takovýto, tak je zřejmé, že s tím budeme ještě několik let bojovat.“

„Bude to trvat ještě klidně deset let, než se začne projevovat efekt těch opatření. Kdyby naši předchůdci začali před patnácti lety, mohli jsme být v jiné situaci,“ dodává Brabec.

„Musíme se připravit na situaci, že stav, kdy máme extrémní počasí, vlny veder a přívalové srážky, může být setrvalý. A může se dokonce i zhoršovat.“

Richard Brabec

Chybné dotování bioplynek

Podle Daniela Pitka z programu Pestrá krajina je „zemědělská půda schopna zadržet devět miliard kubíků vody, ale absorbuje jen pět miliard. Hospodaření s půdou se dá zlepšit relativně rychle – o dvě miliardy kubíků můžeme zlepšit absorpční schopnost krajiny už během pěti let“.

„Shodneme se, že zemědělská půda má velké rezervy. Problém není jen v tom, že historicky máme velké půdní bloky kvůli jednotným zemědělským družstvům, ale máme i poměrně málo živočišné výroby, protože jsme ztratili potravinovou soběstačnost,“ reaguje Brabec.

Podle něj by se proto měla změnit dotační politika, aby více podporovala živočišnou výrobu. K chybám prý došlo i při budování bioplynových stanic, pokud nejsou zapojeny do zemědělského řetězce. „Je dotována dodávka bioplynu, a přitom čistě pro tu bioplynku pěstují kukuřici. To pak není záležitost zemědělská, ale průmyslová,“ kritizuje.

Michael Rozsypal, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme