Rokycany mají první veřejnou kompostovací toaletu v Česku. Obsah se zasypává hoblinami

V Rokycanech u skateparku a cesty na rozhlednu Kotel otevřeli ekologickou veřejnou toaletu. Dřevěný kompostovací záchod je bez zápachu a nezávislý na chemii a elektřině. Nádrž vydrží až na tisíc použití. Odpad se v ní zasypává hoblinami a následně kompostuje.

Rokycany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kompostovací toaleta v Rokycanech

Kompostovací toaleta v Rokycanech | Foto: Anna Matuštíková | Zdroj: Český rozhlas

Barva černé kávy, konzistence olivového oleje a nulový zápach. Tak má po několika měsících vypadat odpad z nové ekologické toalety v Rokycanech. Tu město jako první v republice instalovalo v blízkosti skateparku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na slavnostním otevření byl přítomen i finský velvyslanec, který záchod použil jako první. Poslechněte si víc

Toaleta nepotřebuje elektřinu ani přívod vody a vyvážet ji stačí jednou za půl roku.

„Jedna nádrž slouží jak na exkrementy, které se pro odvod vlhkosti zasypávají hoblinami, tak jako kompostér, stačí vyměnit víko. Nádrž má kapacitu 330 litrů a je vyrobena z odolného plastu umožňujícího celoroční používání,“ popisuje Jan Šmatera ze zhotovitelské firmy.

„Provoz bez zápachu je zajišťován dvojicí velkokapacitních nádrží a ventilačním systémem ukončeným větrným ventilátorem nad střechou kabiny,“ doplnila mluvčí města Adriana Jarošová.

Nehrozí byť sebemenší riziko pro zdraví člověka, zdůraznila mluvčí. „Vše se odehrává v oddělené, v dostatečně prostorné nádobě, která umožní materiálu projít správným zúrodňovacím procesem,“ upřesnila mluvčí Rokycan.

Finský velvyslanec

Technologie toalety pochází z Finska. Na slavnostním otevření v Rokycanech byl tedy přítomný i finský velvyslanec, který záchod použil jako první.

Rokycanský skatepark, kde toaleta stojí, k dekoraci toalety vybral brněnského umělce vystupujícího pod jménem Chaozzline.

Kompostovací toaleta stojí 360 tisíc korun. Městům na ni přispívá Plzeňský kraj. Další taková toaleta vznikne v Hrádku u Rokycan, v Dobřanech nebo v Železné Rudě.

Anna Matuštíková, abk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme