Rudý příliv zabíjí ryby i zvířata. Za jeho zvýšený výskyt může změna klimatu i člověk

Při pobřeží Floridy a Texasu se s jevem zvaným rudý příliv potýkají každoročně. Poslední dobou nicméně trvá čím dál tím déle a ovlivňuje nejen život v oceánu, ale i lidské zdraví.

Florida Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudý příliv u pobřeží Kalifornie | Foto: Alejandro Díaz | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Červené zabarvení vody způsobuje rychle rostoucí kolonie mikroskopických řas, které obsahují velké množství karotenoidů. Obrněnka Carenia brevis, o které je řeč, navíc produkuje toxiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek

„Zatímco podobné organismy mají na povrchu pancíř, pro tuhle obrněnku to neplatí,“ říká vedoucí Oddělení mikrobiální ekologie vody z Hydrobiologického ústavu Akademie věd Petr Znachor.

A právě absence takzvaného pancíře je příčinou toxicity. „Když fouká vítr a dochází k turbulencím, mohou se buňky řasy snadno rozbít a toxin, který obsahují, se dostane do aerosolu,“ vysvětluje hydrobiolog.

U člověka může podle Petra Znachora toxin vyvolat respirační problémy, nevolnost, brnění končetin, ztrátu pohybové koordinace nebo bolest svalů. „Carenia brevis ale způsobuje zejména masové otravy ryb,“ dodává.

Aktuální rudý příliv trvá už od loňského října, což je zatím nejdéle od roku 2006. Vědci si myslí, že za enormním výskytem tohoto jevu stojí znečištění oceánů a globální změny klimatu, s nimiž souvisí i vyšší počet hurikánů.

„Hurikán způsobí změnu mořského proudění a do příbřežních vod se dostane voda z hlubších částí oceánu bohatá na živiny. Řasa má tak výhodné podmínky pro svůj růst a dojde k jejímu přemnožení,“ popisuje Znachor.

Zuzana Marková, Klaudie Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme