Kaspické moře vyplavilo na ruské pobřeží přes 150 mrtvých tuleňů. Ekologové podezírají pytláky

Na pobřeží Kaspického moře poblíž dagestánské metropole Machačkaly bylo nalezeno přes 150 uhynulých ohrožených tuleňů, informují ruská média. Některá zvířata byla bez kůže a téměř na všech byly patrné stopy po rybářských sítích.

Machačkala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tuleň kuželozubý. Ilustrační foto.

Tuleni figurují na červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Asi čtvrtina uhynulých tuleňů byla bez kůže, řekl podle agentury TASS ředitel institutu ekologie a udržitelného rozvoje Dagestánské státní univerzity Alimurad Gadžijev. To by podle něj mohlo svědčit o pytláctví. Tuleni podle něj nyní hromadně migrují a často se ocitnou v rybářských sítích. Úhyn tuleňů nyní prověřují dagestánské úřady.

Lichtenštejnský princ ulovil největšího medvěda v Rumunsku a patrně i v EU. Případ vyšetřuje policie

Číst článek

Tuleni přitom figurují na červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody i na ruském seznamu vzácných druhů.

Tuleň kaspický se vyskytuje pouze v Kaspickém moři a je zároveň jediným savcem v jeho vodách. Jeho počty však významně klesly kvůli tomu, že jej loví lidé, a nyní mu hrozí úplný zánik. Před 100 lety obývalo oblast Kaspického moře přes milion jedinců, uvádí Viktor Nikiforov z ruského vědecko-výzkumného centra mořských savců. Nyní podle různých odhadů zbývá už asi jen 50 000 až 70 000 tuleňů kaspických.

Kaspické moře, které se nachází mezi Ruskem, Kazachstánem, Ázerbájdžánem, Íránem a Turkmenistánem, znečišťuje těžba ropy či plynu a zároveň se na kvalitě životního prostředí neblaze podepisuje úbytek vody způsobený klimatickými změnami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme