Desítky let ji vědci považovali za vyhynulou. Nyní objevili vzácnou mřenku v Turecku

Turečtí zoologové objevili v jednom z přítoků řeky Tigris rybu, kterou odborníci už desítky let považovali za vyhynulou. Miniaturní mřenka s typickými pruhy, která dorůstá maximálně do délky 3,5 centimetru, uvízla v jejich sítích až na několikátý pokus. Naposledy vědci živý exemplář spatřili v roce 1974, napsal list The Guardian.

Tento článek je více než rok starý.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ichtyolog Cüneyt Kaya a jeho kolega, genetik Münevver Oral, pátrání po mřence (Paraschistura chrysicristinae) zahájili v rámci projektu Hledání ztracených ryb, kdy se po celém světě snaží objevit kriticky ohrožené rybí druhy.

Ptáci, sladkovodní ryby, slávky i netopýr. Americké úřady prohlásily 23 druhů zvířat a rostlin za vyhynulé

Číst článek

Na seznamu deseti nejhledanějších druhů považovaných za vyhynulé figuruje například druh sumce z kolumbijského jezera Tota nebo medaka kachnozobá, drobná sladkovodní ryba, která původně žila v indonéském jezeře Poso.

„Tuhle oblast prohledávám už 12 let a objevit tuto rybu jsem si vždycky přál. Trvalo to hodně dlouho. Když jsem viděl poprvé ty pruhy na hřbetě, tak jsem byl opravdu šťastný. Byl to krásný okamžik,“ popsal úlovek Kaya.

Vědci odchytili asi 20 jedinců mřenky do sítí v menších mělkých potocích, které se vlévají do řek Batman a Ambar na jihovýchodě Turecka.

Podle odborníků jsou sladkovodní ryby v současné době vůbec nejohroženějším druhem fauny na planetě. „Více než třetina druhů sladkovodních ryb je ohrožená vyhynutím,“ uvedl Mike Baltzer z organizace Shoal, která se zaměřuje na ochranu ryb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme