Louky v Lačnově na Vsetínsku zfialověly. Lidé tam obdivují vzácné a chráněné šafrány bělokvěté

Louky v Lačnově se nezelenají, ale fialoví. Rozkvetly přísně chráněné šafrány bělokvěté. Jejich nejhojnější výskyt v Česku je právě v Lačnově na Vsetínsku, konkrétně za pozemkem tamní základní školy. Šafrány bělokvěté jsou jedny z nejvzácnějších květin Evropy, jejich ničení se trestá pokutou. Do Česka se dostaly v krmivu pro koně v dobách napoleonských válek z jižní Evropy.

Lačnov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Louky v Lačnově se změnily ve fialový koberec. Tisíce květů kriticky ohroženého šafránu bělokvětého tam rozkvetly i letos koncem března. Jednu z nejznámějších lokalit, která se nachází za školou, obdivují první návštěvníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Lačnově opět rozkvetly tisíce šafránů

„Nevím, čím to je. Z těch vyhlášených lokalit se nám květiny stěhuje i na jiná místa v obci. Nezasahovat do přírody má šafrán nejraději, “ říká starosta Oldřich Pechar (nez.).

Každoročně si tento přírodní úkaz nenechají ujít stovky návštěvníků z celé republiky a i letos jsou místní lokality cílem turistů a školních tříd. Díky stovkám včel, které květy opylují, se budou z šafránových luk radovat i další generace návštěvníků.

Krása fialových koberců je velmi pomíjivá – podle počasí vydrží kvést maximálně tři týdny.

Blanka Kovandová, Růžena Vorlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme