V Sanfranciském zálivu vyplavilo moře čtyři mrtvé plejtvákovce, jeden z nich zahynul po srážce s lodí

Čtyři uhynulé plejtvákovce šedé vyplavilo moře na pláže Sanfranciského zálivu během posledních devíti dní. Jednoho z nich patrně zabila srážka s lodí, uvedli odborníci, kteří se nyní snaží zjistit příčinu uhynutí zbylých tří, informovala v sobotu agentura AP.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka PxHere (CC0 Public Domain)

„Je alarmující vyšetřovat čtyři uhynulé plejtvákovce za necelých deset dní, protože tím získáte širší pohled na hrozby, kterým tento druh kytovců čelí,“ řekl doktor Pádraig Duignan, ředitel patologie Střediska pro mořské savce. V uplynulých letech byly podle zjištění střediska nejčastější příčinou úhynu plejtvákovců nedostatečná výživa, zapletení do rybářských sítí a dalšího rybářského vybavení a zranění způsobená srážkou s lodí.

Oceán vyplavil u břehu Ghany 80 mrtvých delfínů a množství ryb. Zranění neměly, po příčině se pátrá

Číst článek

Plejtvákovci šedí migrují na vzdálenost více než 16 tisíc kilometrů do zimovišť v mexických vodách, kde se nedaleko pobřeží mexického státu Baja California páří a přivádějí na svět mláďata počatá předchozí rok.

Během jara a léta zůstávají u pobřeží Kalifornie, kde se krmí sardelkami, sardinkami a malými mořskými korýši, než pokračují v migraci na sever do chladných, na potravu bohatých vod Severního ledového oceánu.

V roce 2019 vyplavilo moře na břeh v oblasti Sanfranciského zálivu nejméně 13 uhynulých plejtvákovců a vědci vyjádřili obavu, že tito až dvanáctimetroví mořští savci hladověli a nedokázali dokončit každoroční putování z Mexika na Aljašku.

Odborníci odhadují, že velryby vyplavené na břeh představují jen deset procent celkového počtu uhynulých kytovců; zbytek jednoduše klesne na dno, aniž by to lidé zaznamenali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme