Za sekvoji nemusíme do severní Ameriky. Brno se může pochlubit soukromým sekvojovým lesoparkem

Sekvoje, neboli mamutí stromy jsou staré již tisíce let, a nerostou jen v severní Americe. Zřejmě největší porost těchto stromů v Evropě najdete v Brně. Přesněji pak v lesích na jeho severním okraji. Zatím ale nedosahují výšky ani mohutnosti svých severoamerických příbuzných. Ty nejstarší totiž teprve před pěti vysadil milovník těchto stromů, Lukáš Maršálek.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abyste viděli sekvoje, nemusíte až do Ameriky. Rostou i v Brně

Lukáš Maršálek | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Na dohled jsou Lelekovice, ale stojíme v katastru Jehnic. „Les jsem si koupil pro radost, abych tady sázel ty sekvoje obrovský. U nás nebo v Evropě ve volné přírodě nerostou vůbec, tak jsem si říkal, proč je mít jenom v parcích a zahradách. Proč je nemít přímo i v lese.“ První sekvoje zasadil Lukáš Maršálek na zhruba hektarovém pozemku před pěti lety. Molekulární biolog a mikrobiolog má přitom botaniku jen jako koníček.

U různě vysokých sekvojovců jsou destičky s informací, jak se konkrétní strom jmenuje, kdo je jeho patron, kdy byl strom zasazený. „Patronů už máme 28 a stromů 63. V Evropě to nemá obdoby,“ podotýká Maršálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sekvojovce obrovské patří mezi nejmohutnější stromy světa a věk těch nejstarších se počítá na tisícovky let. Vidět je můžete nejen v severní Americe, ale třeba i v Brně

S údržbou lesoparku panu Maršálkovi pomáhají rodinní příslušníci i dobrovolníci. „To jezírko pod námi, s tím mi pomohl kamarád. Nákladné je to hlavně na čas. Ročně do toho investuju řádově desítky tisíc. Jak říká můj táta: Lepší než to dávat do cigaret nebo za alkohol. Takže každý rok, když sem jdete, tak je les hezčí a hezčí,“ dodává Maršálek.

Sekvoje zdejší druhy nevytlačí

I když sekvojovce mohou růst i u nás, sušší klima jim nedovolí dosáhnout takové mohutnosti jako v jejich domovině. Pravdou je, že sekvojovec obrovský může dosahovat délky až osmdesáti metrů a v průměru mít přes jedenáct metrů. Rovněž nehrozí, že by se tu rozšířily a vytlačily zdejší druhy, ujišťuje Lukáš Maršálek: „Kdybych jim nepomohl, tak už by dávno uschly. Není úkolem vysekat všechno kolem sekvojí, ale naopak nechat tu původní floru, ať roste s nimi a poskytuje jim prostředí lesa.“

Lesopark je oplocený kvůli zvířatům i nezvaným návštěvníkům. Zájemci o prohlídku se musí předem přihlásit.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme