Víc než milion hektarů lesa na Sibiři hoří, nejvíce je postižené Jakutsko. Úřady nezasahují

Rozsah lesních požárů v odlehlých oblastech Ruska překročil plochu milion hektarů, píše v pátek agentura Interfax. Požáry ovšem zuří v těžko dostupných místech, a úřady nepodnikají nic pro to, aby živel zastavily. Nejvíce požárů hlásí Jakutsko na ruském Dálném východě.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozsah lesních požárů v odlehlých oblastech Ruska překročil plochu milion hektarů (ilustrační foto) | Foto: Russian Emergencies Ministry in Krasnoyarsk region | Zdroj: Reuters

Za posledních deset dní, tedy v období od 16. června, kdy požáry hořely na ploše 57 000 hektarů, se plocha hořícího území zvětšila osmnáctkrát. Nyní je pro představu podobně velká jako Středočeský kraj.

V Rusku meteorologové naměřili nový teplotní rekord. V sibiřském městě bylo v sobotu 38 stupňů

Číst článek

Nejvíce zasažené je Jakutsko, kde je aktuálně zaznamenáno 113 požárů na celkové ploše převyšující 800 000 hektarů. Hořící lesy jsou pod stálým dohledem hasičů a jsou monitorovány satelity.

Požáry zatím nepředstavují riziko pro osídlené oblasti a náklady na jejich hašení by byly vyšší než ekonomické škody, které může oheň napáchat, píše Interfax. Rozhodnutí hasit požáry závisí na orgánech výkonné moci jednotlivých ruských regionů, upřesňuje agentura.

To, že regionální úřady nemají v určitých případech povinnost proti požárům zasahovat, je v Rusku stále diskutované téma. Ruské ministerstvo přírodních zdrojů nedávno navrhlo omezení rozsahu zón, kde místní úřady tuto povinnost nemají. Právě tyto oblasti byly loni v létě postiženy masivními požáry. Ty se v polovině srpna rozšířily na plochu o rozměru pět milionů hektarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme