Ani covidová opatření nepomohla podle meteorologů snížit koncentraci skleníkových plynů v atmosféře

Loňský pokles emisí se výrazněji nepromítl do koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Uvádí to ve své pondělní zprávě Světová meteorologická organizace (WMO). Koncentrace skleníkových plynů, například oxidu uhličitého, tak rostla i loni a zůstává výrazně nad hodnotami předprůmyslové éry, uvedla agentura DPA.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výfuk, auto, výfukové plyny, znečištění

Loňský pokles emisí se výrazněji nepromítl do koncentrace skleníkových plynů v atmosféře (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V loňském roce se světové emise skleníkových plynů snížily o 5,6 procenta. Může za to zpomalení světového hospodářství způsobené pandemií covidu-19. Jednoroční pokles emisí však měl podle WMO jen omezený dopad na dlouhodobou koncentraci skleníkových plynů v atmosféře.

Technologičtí giganti udávají špatně emise, které tvoří. Srovnání statistik komplikuje i různost výpočtů

Číst článek

Například koncentrace oxidu uhličitého dosáhla nové rekordní hodnoty. V loňském roce činila 413,2 ppm (částic na milion), v roce 2019 to bylo 410,7 ppm.

Za bezpečnou hranici koncentrace oxidu uhličitého vědci považují 350 ppm (částic na milion), napsala dříve agentura Reuters a poznamenala, že tento limit byl překonán už v roce 1988. Loňská hodnota představovala 149 procent úrovně předprůmyslové éry.

Klimatolog: Co se s klimatem děje, jsme věděli dávno. Za situaci, kam se dostáváme, si můžeme sami

Číst článek

Vědci považují nadměrné emise skleníkových plynů za jeden z důvodů globálních změn klimatu. Podle šéfa WMO Petteriho Taalase země světa musí přijmout přísnější opatření, aby dosáhly cíle omezit růst globální teploty o dva stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou.

O opatřeních na ochranu životního prostředí budou zástupci světových vlád jednat na klimatické konferenci OSN, která začne v neděli v Glasgow.

Část zemí bude zřejmě ve Skotsku prosazovat zpřísnění cíle na omezení růstu teploty o 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou. V srpnu Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), který působí pod hlavičkou OSN, varoval, že oteplení o 1,5 stupně je již neodvratné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme